Tomáš Berdych má výbornou formu a chce do TOP 10

Už skoro pět let je to stabilní člen elitní tenisové třicítky. Letos má navíc skvělou formu, kterou by rád korunoval povedeným vystoupením na druhém grandslamu sezóny. Řeč je o nejlepším českém tenistovi současnosti, Tomáši Berdychovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S nástrahami prvního kola Roland Garros, které představoval chilský kvalifikant Jorge Aguilar, se Tomáš Berdych vypořádal. A dnes může nabrat síly na zápas kola druhého, který by papírově měl zvládnout stejně hladce.

Zahraje si totiž s tenistou druhé světové stovky, domácím Foyerem Vasselinem. Na antuce se letos Berdychovi daří nad očekávání. Prohrál jen tři zápasy ze třinácti a porazit dokázal takové hráče, jako jsou Richard Gasquet, Nicolas Almagro nebo Feliciano Lopez.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Berdych má výbornou formu a chce do TOP 10

A největší rozdíl v pojetí Berdychovy hry? Především psychika. Zlepšená koncentrovanost a přístup k tenisu jako takovému.

Sám Tomáš Berdych si je toho vědom: „Samozřejmě, snažím se o to, pracuji na tom, abych se dokázal na kurtu víc soustředit a aby mě nic nerozhodilo. I tak je to ale na antuce náročnější, třeba odskoky. Ale zatím se mi to daří a je potřeba to co nejdéle udržet a ještě zlepšovat," popisuje český tenista.

Pohámá i mentální trénink

Strůjcem Berdychova herního zlepšení je trenér Tomáš Krupa, který s aktuální českou jedničkou spolupracuje už skoro rok a půl. Zlepšili spolu kromě mentální přípravy na zápasy i fyzickou kondici a také údery, především beckhand.

Tomáš Berdych ale jednotlivé tréninkové složky nerozděluje: „Nedokážu rozdělit, jestli je něčeho víc nebo míň, beru to jako jeden balíček, jako celek. S Tomášem přišla spousta nových věcí i kolem tenisu, ne že by všechno dělal cíleně, ale patří to k němu. A funguje to, to je důležité," říká.

Berdych je aktuálně sedmnáctým hráčem světa. V elitní desítce strávil v kariéře 24 týdnů, naposledy ale předloni. I vzhledem k tomu, že na probíhajícím Roland Garros prakticky neobhajuje žádné body, se případný návrat do TOP 10 přiblížuje.

TOP 10 se blíží

Berdych o něm ale nahlas mluvit nechce: „Já jsem o tom na začátku roku ani nechtěl moc přemýšlet, mluvit o tom a zvyšovat na sebe tlak, ale sezóna se rozběhla skvěle a v myšlenkách to určitě mám. Člověk ale nesmí myslet moc dopředu, musí to brát maximálně týden po týdnu," říká skromně.

Jenže na antuce se daří nad očekávání a polovina sezóny ho ještě čeká: „Pak je tu ještě travnatá sezóna, na které se mi v posledních letech poměrně dařilo. Takže buď musím udržet body, které mám ještě z Wimbledonu nebo nějaké přidat. Loni jsem tu přeci jen prohrál v prvním kole, takže ta antuková sezóna by ještě mohla být lepší," věří Tomáš Berdych. Ať mu to vyjde.

Vojtěch Bidrman, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme