Tomáš Berdych si na French Open zahraje osmifinále

Tenista Tomáš Berdych na Roland Garros pětisetovou bitvu s Kevinem Andersonem trvající bezmála čtyři hodiny zvládl, když Jihoafričana porazil ve 3. kole i přes zdravotní potíže 6:4, 3:6, 6:7, 6:4 a 6:4.

Vítězné gesto Tomáše Berdycha po 3 hodiny a 52 minut dlouhé bitvě s Andersonem na French Open | Zdroj: ČTK

Anderson se od začátku opíral o tvrdý servis, ale stačil Tomáši Berdychovi i ve výměnách od základní čáry. První set ještě sedmý tenista světa vyhrál, ale i kvůli žaludečním problémům druhou sadu ztratil a odešel do útrob stadionu na toaletu. Navíc po třech hrách třetího setu dostal od lékaře prášek.

Berdych se ovšem nevzdal a dotáhl sadu s Jihoafričanem až do tie-breaku, který ovšem prohráll v poměru 4:7. Čtvrtá sada ještě nezačala pro šestadvacetiletého tenistu přívětivě, ale nakonec dokázal soupeři vzít podání za stavu 4:4, následně si svůj servis sice s obtížemi udržel, a o vítězi tak musel rozhodnout pátý set.

Za stavu 1:2 z pohledu rodáka z Valašského Meziříčí si oba hráči nechali na kurtu ošetřit levý stehenní sval a Anderson i opakovaně o každé pauze. V sedmé hře páté sady si Berdych vypracoval breakball, který za příspění dvojchyby soupeře proměnil. Zápas ukončil český tenista hned při prvním mečbolu díky dobrému servisu, po kterém poslal Anderson return do autu, a prohrál tak s Tomášem Berdychem i potřetí v sezoně.

00:00 / 00:00

Rozhovor Jana Šmída s Tomášem Berdychem

Dalším soupeřem českého daviscupového reprezentanta bude na pařížské antuce Argentinec Juan Martín Del Potro, který přehrál Marina Čiliče z Chorvatska 6:3, 7:6, 6:1. Po utkání 3. kola vyzpovídal šťastného, ale unaveného Berdycha reportér v Paříži Jan Šmíd...

Tomáši, souhlasíte s tím, že jste odehrál těžké utkání, ve kterém Vám soupeř nedaroval ani jeden míč zadarmo?

Těch, co Vám něco darují, moc není. Člověk si to musí všechno uhrát sám. I podle toho to dneska vypadalo. Něco podobného jsem čekal a byl na to připravený, takže jsem rád, že se mi to aspoň takhle podařilo zvládnout.

Před utkáním jste o soupeři mluvil s velkým respektem bez ohledu na pozitivní bilanci, přesto překvapil Vás něčím, třeba servisem?

Podáním určitě ne, na to ho znám velice dobře. Spíš tím, že ve hře začíná mít více solidních výměn, místo toho aby se dopouštěl jednoduchých chyb, které ještě v posledních zápasech se mnou dělal. Myslím si, že se dobře připravil a zkoncentroval, poroto bylo chyb méně a bylo to vyrovnané až do konce.

Zápas se vyvíjel podle Vašich představ jen do určitého momentu ve druhém setu, kdy jste prohrál své podání, pak ho získal zpět, ale poté zase ztratil. Co se stalo?

Byl to asi nějaký slabší moment, ale tím, že sehraje na tři vítězné sety, se to může stát.

Věřil jste v posledním setu ve vítězství, i proto že máte více zkušeností, podobných zápasů za sebou, takže i větší sebevědomí?

Sebevědomí určitě. Nepomohlo mi, že jsem absolvoval víc zápasů, ale že se mi v poslední době víc daří. To je to jediné, co si v daném okamžiku můžete na kurt přinést. Nespoléhal jsem na to, že jsem odehrál víc pětisetových, vyrovnaných utkání.

Tenisový grandslamový turnaj French Open (antuka, dotace 18,7 milionu eur):

Muži:
Dvouhra - 3. kolo:
Granollers (Šp.) - Džazírí (Tun.) 7:6 (7:1), 3:6, 6:1, 3:6, 7:5, Berdych (7-ČR) - Anderson (31-JAR) 6:4, 3:6, 6:7 (4:7), 6:4, 6:4, Tsonga (5-Fr.) - Fognini (It.) 7:5, 6:4, 6:4, Federer (3-Švýc.) - Mahut (Fr.) 6:3, 4:6, 6:2, 7:5, Del Potro (9-Arg.) - Čilič (21-Chorv.) 6:3, 7:6 (9:7), 6:1, Wawrinka (18-Švýc.) - Simon (11-Fr.) 7:5, 6:7 (5:7), 6:7 (3:7), 6:3, 6:2, Seppi (22-It.) - Verdasco (14-Šp.) 7:5, 3:6, 6:3, 4:6, 6:2, Goffin (Belg.) - Kubot (Pol.) 7:6 (7:4), 7:5, 6:1