Trénovat Kvitovou je jako vést Real Madrid, říká kondiční kouč Marek Všetíček

Nový kondiční trenér české ženské tenisové jedničky Marek Všetíček chce postupnými kroky vylepšit kondici Petry Kvitové. Už spolu začali pracovat na větším zapojování lýtek při běhu a koordinaci pohybu. Nyní se chce Všetíček zaměřit na přeměnu tuku v jejím těle na svalstvo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Kvitová postoupila na turnaji v Tokiu do semifinále

Petra Kvitová postoupila na turnaji v Tokiu do semifinále | Zdroj: Reuters

Začátkům Marka Všetíčka se mnozí smáli a nechápavě kroutili hlavami. Jenže od devadesátých let se toho i v tenise hodně změnilo. Kondičního kouče má dnes téměř každý špičkový hráč a z Všetíčka se stal jeden z nejuznávanějších profesionálů. Pomáhal Karlu Nováčkovi i Petru Kordovi, spolupracuje s partnerem Kvitové Radkem Štěpánkem a čerstvě také s Petrou Kvitovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaroslava Plašila o práci nového kondičního trenéra Petry Kvitové Marka Všetíčka

„Pro mě to je samozřejmě obrovská čest, že jsem byl osloven. Když to přirovnám k fotbalu, tak to je jako když dostanete nabídku od Realu Madrid. Na druhou stranu je obrovská výzva pracovat s opačným pohlavím,“ vysvětluje Marek Všetíček, proč ani na chvíli neváhal a na spolupráci s předloňskou wimbledonskou šampionkou kývl. Bude sice náročnější na organizaci práce a na čas, ale zvládnout se to prý v pohodě dá.

Některé věci jako ranní výklus mohou dělat Petra Kvitová a Radek Štěpánek spolu. „Je nesmysl si myslet, že by běžel každý zvlášť, ale každý si běží svojí intenzitou, protože nepředpokládám, že by ho při výběhu Péťa předběhla,“ vysvětluje Všetíček.

Jiná technika běhu

Právě u běhání začala práce Marka Všetíčka. Petru Kvitovou přivedl k jiné technice, aby se snažila našlapovat na špičky a ne na celá chodidla. „Ona při běhu nezapojovala lýtko, běhala většinou přes plné chodidlo. Špičky byly ve formě výběhů proto, aby si lýtko zvyklo na práci, která je pak spjatá s tím pohybem, a ten vychází z odrazu,“ vysvětluje kouč.

Kromě toho, že hráčka při nezapojování lýtka hůře dobíhá míčky, tak se odraz investovaný do povrchu vrátí. „A zasáhne vás třeba v podobě svalovice, kterými často trpěla. Tím, jak změnila techniku, se jí tam tyto věci neobjevovaly a cítila jenom celkovou únavu z tréninku, která nebyla cíleně zaměřená, což byl takový hlavní posun,“ myslí si Všetíček.

Ale přestože se česká tenistka herně i výsledkově v závěru sezony hodně zvedla, kondiční kouč to v žádném případě nepřičítá nedávno nastartovaným změnám.

Přichází kondiční atak

Jiný způsob běhání či koordinace pohybu patří k základním věcem, na které se zatím Marek Všetíček a Petra Kvitová zaměřují. Samotný fyzický dril přijde na řadu až později.

Petra Kvitová v zápase 2. kola turnaje v Cincinnati | Foto: ČTK

„Teď pro ni přichází to nejhorší, kondiční atak, který tělo dostane,“ zdůrazňuje Všetíček s tím, že je důležité, aby nabírání kondice bylo plynulé a nezbrzdilo ho zranění, astma nebo nemoc. Zlepšovat kondici Kvitové chce Všetíček postupně i za cenu dočasně horších výsledků.

„Náš cíl je přeměnit tukové věci do svalů. Klidně zachovat stejnou váhu, ale musí tam být přeměna do svalstva. Další krok je dostat tréninkem kvalitu do svalů, aby byly schopné reagovat na agresivní, rychlý tenis. Jestli chcete hrát se Serenou, musíte být konkurenceschopný nejen v úderech, ale i v pohybu,“ myslí si kondiční kouč Radka Štěpánka a už pár měsíců zároveň i Petry Kvitové Marek Všetíček.

Jaroslav Plašil, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme