Udělám pro vítězství vše, i kdyby mě měli odnést, vyhlašuje Berdych

Čeští tenisté mají k salátové míse stejně blízko i daleko jako Španělé. Po prvním dni daviscupového finále hrají nerozhodně 1:1 a už je jasné, že na rozdíl od československého týmu v roce 1980 nerozhodnou o vítězství v domácím utkání po sobotní čtyřhře. Ale i za tento příběh jsou maximálně šťastní. Tomáš Berdych totiž rozhodl o své výhře nad Nicolásem Almagrem těsně před půlnocí, 6:3 v pátém setu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych ve finále Davis Cupu, jeho soupeřem byl Nicolás Almagro | Foto: Pavel Lebeda - Česká sportovní

„Tomáš musí hrát tak, jako hrál poslední dobou, pokud bude mít formu, ty tři body udělá. Doufejme, že to bude stačit,“ tipoval před zápasem Pavel Složil, jeden ze čtyř mušketýrů, kteří salátovou mísu před dvaatřiceti lety v Praze vybojovali.

A Tomáš Berdych ve svém duelu proti Nicolási Almagrovi naznačil, že by tato varianta nemusela být úplně nereálná. Český tenista nastupoval ke svému utkání za stavu 0:1 na zápasy, ale i ve složitější pozici roli týmové jedničky potvrdil.

Přehrát

00:00 / 00:00

České tenisty čeká ve finále Davis Cupu čtyřhra, proti Španělům to budou mít ještě těžké

Jenže svého soupeře zdolal až po pěti setech, už za půl dne nastoupí ke čtyřhře a pak ještě v neděli proti odpočatému Davidu Ferrerovi, který navíc termín ‚únava‘ snad ani nemá ve své slovníku.

„Teď jsem odhodlaný nechat tam úplně všechno, ať to dopadne, jak to dopadne. I kdyby mě měli v neděli odnést, udělám vše pro to, abych získal toho dva a půl bodu a aby to stačilo,“ říkal Tomáš Berdych, přestože věděl, že se dostane do postele až dlouho po půlnoci a že ani nemá zaručené, že se mu hned povede usnout.

„Čeká mě jen masáž, nebudu to nijak protahovat, nejdůležitější je opravdu spánek. Ale momentálně mám pocit, jak kdyby byl šest hodin v podvečer, nevím, jak to bude vypadat…“

Čeští tenisté si na čtyřhru věří, i když to v ní budou mít proti svěžímu páru Mark López, Marcel Granollers určitě mnohem složitější než v semifinále v Argentině, kde po hodně podobném průběhu úvodních dvouher nastupovali proti nově sestavené dvojici. A týká se to i dalšího průběhu, myslí si kapitán Jaroslav Navrátil.

Radek Štěpánek fandí Tomáši Berdychovi ve finále Davis Cupu | Foto: Pavel Lebeda - Česká sportovní

„Je to těžší než v Argentině, stojí proti nám nejlepší tým světa,“ tuší Jaroslav Navrátil, že ani případné vedení 2:1 na zápasy po sobotní čtyřhře nemusí k vítězství ještě zdaleka stačit - ostatně ve svém odhadu to mezi řádky naznačoval i jeden z nejlepších tenistů československé éry Jan Kodeš.

„Myslím, že vyhrajeme čtyřhru a po prvních dvou dnech to bude 2:1 pro nás, ale netroufám si tipovat poslední den,“ přemítal Kodeš před startem finále.

„Viděli jsme to v Argentině, proč Berdych udělal dva a půl bodu. Tady tomu taky věřím, ale na druhou stranu, viděli jste Ferrera… všechno doběhne, všechno vrátí, bude to strašně těžké. Almagro ve finále moc zápasů za stavu 2:2 neodehrál, ale teď hrál moc dobře. Zápas se Štěpánkem může být za vyrovnaného stavu úplně jiný,“ myslí si kapitán Jaroslav Navrátil, který se teď bude snažit vyřešit zdánlivě jednoduchý úkol: nominovat včas oba zmíněné české singlisty ještě před uzávěrkou do dnešní čtyřhry.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme