V Kooyongu triumfovali Drobný, Navrátilová i Mandlíková. Nyní hostí Davis Cup

Na světě není moc slavnějších sportovních areálů než je ten v australském Kooyongu. Vnímat to teď mohou i čeští tenisté, kteří tam začali s přípravou na víkendové utkání Davisova poháru proti domácím Australanům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Až do roku 1998 se v Kooyongu hrálo grandslamové Australian Open

Až do roku 1998 se v Kooyongu hrálo grandslamové Australian Open | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Zvenku to tak při pohledu na moderní bílou budovu recepce nevypadá, ale jen co do tenisového klubu v Kooyongu vstoupíte, provází vás jedna sportovní vzpomínka za druhou. Historické rakety, boty, doplňky, najdeme tu černobílou čelenku šampiona Pata Cashe i třeba originál plánu zdejšího stadionu z roku 1926.

Čeští tenisté mají své zázemí v salonku sira Normana Brookse, muže, který jako první nebritský singlista vyhrál Wimbledon a který se významně podílel na budování zdejšího areálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český daviscupový tým se ve slavném Kooyngu chystá na na utkání s Austrálií

„Je to obrovská historie. Těším se, že tam budeme každý den, takže ji budeme moct nasát. Určitě to bude výjimečné místo pro utkání,“ těší se Radek Štěpánek, kterého zážitky z legendárních dvorců teprve čekají.

Ale mnozí už je mají. Až do roku 1988 sem jezdívali na Australian Open a Hana Mandlíková je zapsaná jako poslední československá vítězka singlu.

„Tehdy jsem porazila Martinu Navrátilovou na trávě, což se mi nikdy nepodařilo ve finále Wimbledonu, v tom to bylo výjimečné,“ vzpomíná Hana Mandlíková.

Na centrálním dvorci je už pár let modře natřený beton, ale travnaté kurty, na kterých se dříve Australian Open hrávalo, tady v areálu stále najdeme, je jich tu několik desítek a jsou teď zavřené.

Antuka dřív v Austrálii nebyla

Členové klubu využívají tvrdý povrch a teď v létě hodně antukové dvorce, které Australané dříve vůbec neznali, vždyť slavný Rod Laver, který jinak vítězil všude, kvůli nim dokonce přechodně bydlel v Evropě, aby mohl uspět i na Roalnd Garros a vyhrát všechny grandslamové turnaje.

„Byl to jiný svět. Na pomalých antukových kurtech jsme neuměli moc hrát, protože jsme odmalička hráli na trávě. Takže jsem dva roky hrál na antukových kurtech a pak jsem se s nimi konečně sžil. Mívali jsme přehnané sebevědomí, tím jsme se někdy sami poráželi,“ přemýšlí Rod Laver.

Sebevědomí mohou mít Australané i teď před zápasem s českými tenisty, i když se hraje na betonu, na který jsou hráči obou týmů podobně zvyklí, domácí se světovou patnáctkou Nickem Kyrgiosem v sestavě budou v historickém stánku poblíž Melbourne velkými favority.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme