Velký podíl na Berdychově pohodě má i Španěl Jose Castilla

Už tři třísetové zápasy má za sebou na Turnaji mistrů Tomáš Berdych. Český tenista má před semifinálovým utkáním s Francouzem Tsongou odehráno z daleka nejvíce gemů ze všech hráčů v Londýně, na kurtu strávil i nejdelší dobu, ale před večerním duelem cítí, že mu ještě nějaké síly zůstaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych děkuje divákům po vyhraném zápase druhého kola Wimbledonu

Tomáš Berdych děkuje divákům po vyhraném zápase druhého kola Wimbledonu | Zdroj: ČTK

Tento jev není v tomto období rozhodně častý, těla sportovců jsou opotřebovanější, a jen málo z nich se cítí v závěru sezony v dobré kondici. Tomáš Berdcyh mezi ně patří, a může si jen pochvalovat, jak důležité rozhodnutí před časem udělal.

"Šokovalo mě to, ale hned jsem si řekl, že tuhle příležitost musím využít," říká španělský fyzioterapeut Jose Castilla, který když dostal loni nabídku rozšířit realizační tým Tomáše Berdycha, ani na chvíli prý neváhal, v minulosti sice pracoval hlavně s mladými fotbalisty v madridském Realu, ale zkušenosti s tělem tenisty také měl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Španělský fyzioterapeut Jose Castilla o spolupráci s Tomášem Berdychem

"Spolupracoval jsem i s Leandrem Paesem, takže jsem věděl, do jakého prostředí jdu. Ale nejdřív si mě Tomáš musel otestovat, na soustředění v Tenerife jsem se o něj týden staral a pak jsme se dohodli,“ vysvětluje Castilla a dodává:

„Úplně poprvé jsme se ale sešli už dřív, loni na večeři v Cincinnati. Udělal na mě velký dojem. Takhle zblízka na vlastní oči jsem ho viděl prvně, a jen jsem koukal, jak je vysoký. Ale nebyl vůbec namistrovaný, choval se mile."

Jose Castilla bere práci s Tomášem Berdychem jako životní zkušenost i šanci zároveň, i když je občas hodně namáhavá. "Denně ho masíruju, cvičím s ním. Dá to zabrat, má silné nohy a ramena. Musíme ho tlačit, aby byl v pohodě."

A to teď Tomáš Berdych je i na konci sezony, kdy už jsou těla sportovců obecně hodně opotřebovaná. Ale byla období, kdy to taková idylka nebyla.

V Cincinnati měl výčitky

„V Dubaji, když musel odstoupit ze zápasu s Djokovičem, to bylo těžké, a pak ještě i v Cincinnati v létě. To bylo možná úplně nejhorší. V Americe musíte hodně zaplatit za vyšetření magnetickou rezonancí, a my jsme bez toho nevěděli, co přesně Tomášovi je. Dva dny to šlo, ale třetí den ho rameno zase bolelo. Měl jsem tehdy výčitky svědomí, že nedělám dobře svou práci. Tomáš mi nic nevyčítal, ale sám jsem na to hodně myslel. Mrzelo mě, že mu nemůžu pomoci," přiznává Jose Castilla, který teď zažívá radostnější chvíle. I když fandit Tomášovi Berdychovi přímo na kurtu prý není vůbec jednoduché.

„Je to šílený stres. Někdy je to těžké." O to větší radost pak ale Jose Castilla má, když Tomáš Berdych vyhrává, jako teď na Turnaji mistrů v Londýně. To pak možná cítí i malou náplast na smutek, který ho v průběhu roku občas přepadne.

„Jsem málo doma. Stýská se mi po rodině, kamarádech, přítelkyni, to je daň za tuto práci, někdy je to těžké, přítelkyně studuje architekturu v Madridu, přeje mi tu zkušenost, ale vím, že je to pro ni těžké,“ povzdechl si Jose Castilla, který teď připravuje tělo Tomáše Berdycha na semifinále Turnaje mistrů. A doufá, že na některá česká slovíčka neuslyší špatnou odpověď.

Souboj s Francouzem Tsongou o postup do londýnského finále startuje v 21. hodin. Na našich stránkách můžete sledovat online reportáž.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme