Všichni jsme jen lidé, nebojí se Berdych před zápasem s Nadalem

Skoro 20 tisíc fanoušků v hledišti, na druhé straně dvorce nejlepší hráč světa, k tomu všemu i vidina semifinále. Je toho dost, co dnes může výrazně ovlivňovat psychickou soustavu Tomáše Berdycha. Český tenista se na Turnaji mistrů v Londýně utká se Španělem Rafaelem Nadalem, se kterým prohrál už patnáct zápasů v řadě, a také tuto nepříznivou statistiku potřebuje ze své hlavy vytěsnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych porazil na tenisovém Turnaji mistrů Španěla Ferrera 2:0 | Zdroj: Reuters

"Všichni jsme jenom lidi, já se na ten zápas těším," říká Tomáš Berdych. Jenže zrovna tak dobře ví, co tento člověk umí. A vytěsnit nepříjemné zkušenosti ze své hlavy nemusí být jen tak. Hlavně v klíčových situacích. Hrát skvěle a dostat Rafaela Nadala do nekomfortní pozice ještě zdaleka neznamená tohoto hráče porazit.

"Nejdůležitější je 'neřešit' stav zápasu. Jako například, že mám brejkbol... A co teď? Člověk musí bojovat balon od balonu a soustředit se na hru," opakuje si před zápasem Tomáš Berdych. Mít v klíčových okamžicích čistou hlavu, nezatíženou negativními zkušenostmi, například prohrami či předchozími nepovedenými údery, je velkým uměním tenistů.

"Dnes to není o tom, jestli někdo umí bekhend nebo forhend, to zvládáme všichni. Nemá smysl něco zbytečně vymýšlet, je třeba předvést maximum a v klíčových okamžicích zvolit správnou herní variantu. Někdo to má dané darem, jiným třeba může pomoci psycholog - s rytmem, rutinou, která ho odvede od toho, aby nad věcmi zbytečně nepřemýšlel a byl koncentrovaný na věci, které dělá dobře," myslí si Tomáš Berdych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Berdych před zápasem s Nadalem

Tomu se v posledních letech celkem daří zvládat klíčové okamžiky. Jenže pak je tady stále ještě pár hráčů, kteří to umějí ještě lépe. A pár jsou v tomto případě zřejmě opravdu dva. "V sezoně se ukazovalo, že to zvládá Rafa a teď to zase momentálně předvádí Novak," tvrdí trenér českého tenisty Tomáš Krupa.

S oběma jmenovanými tenisty by se ještě mohl Tomáš Berdych na Turnaji mistrů potkat, jenže to by zároveň znamenalo, že toho prvního z nich musí porazit. A protože se to před tím patnáctkrát nepovedlo, bude teď zřejmě mnohem důležitější než správná taktika optimální psychická pohoda.

"Nějakou taktiku samozřejmě stanovíme, ale pak už se bavíme o jiných věcech. je třeba přidat také trochu humoru a nadsázky, aby si ten zápas šel užít. Je to krásná hala, první hráč světa... Snad to nebude poslední zápas na turnaji. Vím, co Rafa umí a co dokáže Tom, a když bude mít výborný den, tak tu šance určitě je," říká na závěr Tomáš Krupa.

Jaroslav Plašil, Jiří Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme