Wawrinka přemohl Djokoviće a slaví svůj první titul na US Open

Švýcarský tenista Stan Wawrinka pokračuje ve sbírání grandslamových titulů po jednom v každém roce. Letošní bilanci naplnil v New Yorku, když ve finále US Open porazil světovou jedničku Novaka Djokoviće ve čtyřech setech 6:7, 6:4, 7:5 a 6:3.

Vítěz Stan Wawrinka si pevně drží tvrdě vybojovanou trofej

Vítěz Stan Wawrinka si pevně drží tvrdě vybojovanou trofej | Zdroj: Reuters

„Ani nevím, co se teď děje, nepřijel jsem s cílem vyhrát turnaj,“ prohlásil Stan Wawrinka po téměř čtyři hodiny trvající bitvě na stadionu Artura Ashe. „Teď jsem plný emocí, jako prvnímu musím poděkovat Novakovi, díky němu jsem tady,“ obrátil se Švýcar na svého soupeře.

První set ještě zvládla světová jednička. Wawrinka častěji kazil, přesto se po jednom brejku na každé straně sada dostala do tie-breaku, který Djoković ovládl 7:1.

Pak už ale vládl Švýcar. Razantně omezil počet nevynucených chyb a ve čtvrté hře druhého setu získal Srbovo podání. Djoković se ještě soupeře snažil rozhodit zdravotní přestávkou, jenže i po hned po ní odvrátil v růžovém hrající Wawrinka dva brejkboly.

I ve zbytku zápasu třetí hráč světa zvládal důležité body. V celém zápase odvrátil 14 se 17 Djokovićových brejkových příležitostí, sám jich naopak proměnil šest z deseti.

„Byl jsi lepší fyzicky i mentálně. Odvážnější v důležitých míčích, proto sis zasloužil vyhrát,“ poblahopřál Wawrinkovi Djoković, když po třech hodinách a 54 minutách zápas skončil 6:7, 6:4, 7:5 a 6:3.

I v New Yorku se potvrdila fantastická bilance rodáka z Lausanne ve velkých zápasech. Wawrinka ovládl všech 11 finálových soubojů, do kterých se od roku 2014 dostal. Mezi nimi byla i tři grandslamová finále. Ve 31 letech se zároveň stal nejstarším vítězem US Open od triumfu 35letého Kena Rosewalla v roce 1970.