Wimbledon můžete prožít naživo i bez lístku. Zápasy lze vidět ve 3D

Atmosféru tenisového Wimledonu vám na Radiožurnálu pomáhá od prvního do posledního dne nasát náš reportér přímo v All England Clubu. Televize do boje o náročného tenisového fajnšmekra nasadily už před časem nový prvek - 3D sportovní přenos. Dnešní semifinále ženské dvouhry si tak ‚prostorově‘ vychutnají diváci americké stanice ESPN a od pátku i britské BBC.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Serena Williams of the U.S. hits a return to Petra Kvitova of the Czech Republic in their women's quarter-final tennis match at the Wimbledon tennis championships in London July 3, 2012. | Zdroj: Reuters

„Když chcete ve válečném filmu zvýraznit prožitek z nějaké bojové scény, pak ve 3D některé kanóny vykouknou z válečné vřavy přímo mezi diváky. Tam má použití této technologie svůj význam. Pro zážitek z tenisu to podle mě tak úplně neplatí. Ale tomu, komu se to líbí, je teď 3D tenis každopádně k dispozici,“ uvádí britský novinář Chris Bowers.

Ten na Wimbledonu komentuje zápasy ve 2D i 3D. Zajistit prostorové sledování tenisu není jednoduchá záležitost. Televizní společnosti potřebují vlastně všechno dvojmo - kamery, přenosové vozy, techniky i střihače.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zážitek z Wimbledonu zvýrazní 3D přenosy, v Londýně o nich natáčel Jiří Hošek

„3D kamery tady na centrkurtu jsou umístěné níže, než klasické kamery. Existují diváci, kteří rádi zápas prožívají s tenisty. Chtějí se vžívat do jejich role, potřebují cítit odskok míče a rotaci, kterou hráč míčku udělí. Většina diváků má ale radši výše postavené kamery, které dávají celkový obrázek o dění na kurtu a částečně na tribunách,“ říká Chris Bowers, který zatím nedělá rozdíl v komentování ‚normální‘ nebo ‚prostorové‘ Sereny Williamsové.

„Na komentování grandslamů se mi líbí, že si můžete říct o speciální záběry. Chcete udělat poznámku o počasí? Režisér vám zařadí prostřih na nebe. Můžete si požádat o speciální záběr na nohy hráče nebo na některý z jeho úderů. Zatím jsem nepřišel na to, o co bych si měl říct v 3D přenosu, takže zatím 2D i 3D komentuju úplně stejně.“

Wimbledon ale není v používání trojrozměrného obrazu průkopníkem. Už před dvěma lety s ním začali za kanálem La Manche na French Open.

Jiří Hošek, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme