Wimbledon: Tomáš Berdych si zahraje o titul!

Tenista Tomáš Berdych porazil v semifinále Wimbledonu Srba Novaka Djokoviće po setech 6:3, 7:6, 6:3 a zahraje si o svůj první grandslamový titul. V souboji o titul se v neděli utká se Španělem Rafaelem Nadalem, který zdolal Brita Andyho Murrayho 6:4, 7:6, 6:4.

Tomáš Berdych je ve finále Wimbledonu

Tomáš Berdych je ve finále Wimbledonu | Zdroj: ČTK

Tomáš Berdych zvládnul semifinále s Novakem Djokovićem ve velkém stylu. V prvním setu dostával agresivní hrou Srba pod tlak. V šesté hře vzal svému soupeři servis a nakonec dotáhl úvodní sadu k vítězství 6:3.

Druhé dějství nabídlo vyrovnavnější průběh. Až do skóre 5:5 si oba hráči drželi svá podání, Berdych ovšem poté Djokoviće brejknul a zdálo se, že dovede set k vítězství. Třetí tenista světa se ale nevzdal, vzápětí si vzal servis zpět a došlo na tie-break.

00:00 / 00:00

Tomáš Berdych ke koncovce druhé sady, zřejmě zlomovému okamžiku utkání

Zkrácenou hru začal Berdych výborně, vedl 4:0 a 6:2. Djoković se však bodově dotáhl. Oba soupeři si potom vypracovali několik setbolů. Ten rozhodující proměnil za stavu 10:9 český tenista.

Třetí set už byl jednoznačně Berdychovou záležitostí. Svá podání si bezpečně udržel, naopak soupeře za stavu 4:3 brejknul a při vlastním servisu nezaváhal. Probojoval se tak do svého prvního grandslamového finále.

„Trošku bych možná řekl, že byl až trochu při zdi. Já neznám, jak on hraje zápasy. Já jsem si odehrál, co jsem potřeboval. Šance, které jsem měl, jsem využil a o tom tenis dnes je. Člověk nemusí hrát nějaké údery, při kterých budou lidé vstávat, ale prostě odehrát to tak, aby vyhrál jakkoli tři sety,“ uvedl k utkání s Djokovićem Tomáš Berdych.

Novak Djoković k prohránému semifinále

Berdych může v případě triumfu ve finále Wimbledonu navázat na titul Jana Kodeše z roku 1973. Posledním českým grandslamovým vítězem se stal v roce 1998 Petr Korda, který triumfoval na Australian Open.

V cestě za vytouženým titulem stojí Berdychovi poslední velice těžká překážka - světový hráč číslo jedna Rafael Nadal. Španěl si v semifinále poradil s britskou nadějí Andym Murraym. Zápas nabídl vyrovnanou podívanou, ve které ale skotský tenista nezvládal konce setů a nakonec prohrál 4:6, 6:7 a 4:6.

Rafael Nadal cítí před finále k Berdychovi respekt. „Má za sebou skvělý turnaj. Hrál výborný zápas s Federerem a pro utkání s Djokovićem platí to samé. Zachránil taky těžké utkání ve čtvrtém kole proti Brandsovi. Byl ve své půlce pavouka prostě nejlepší. Nedovedu si pro finále představit těžšího soupeře, než je Tomáš.“