Wimbledonské kurty střeží Rufus

Dopad míčků v těsné blízkosti čar hlídá už i ve Wimbledonu magické, nebo chcete-li jestřábí oko. Zrakový orgán dravce, který je jestřábovi velmi podobný, ale areál All England Clubu hlídá doslova a do písmene. Několikrát týdně se totiž nad kurty snese káně, aby svou přítomností vyděsilo nezvané návštěvníky areálu - holuby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autor zpovídá Rufuse | Foto: Jiří Hošek

Opeřenec se zvonečkem a rádiovou vysílačkou, kterého velmi zajímá mikrofon Radiožurnálu, je dvouleté Káně Harrisovo, jménem Rufus. Dravec, který je doma ve Střední Americe, je navzdory svému jménu nejvíc podobný jestřábovi. Doslova a do písmene mu patří nebe nad Wimbledonem.

"Celý nápad spočívá v tom, že Rufus by sice mohl holuby zabít, ale on slouží coby odstrašení. Možná to zní bizarně, ale je mnohem efektivnější, když bude létat jen tak nad areálem, než kdyby skutečně lovil," vysvětluje dvorní sokolník Wimbledonu Wayne Davies.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jiřího Hoška o neobvyklém tenisovém divákovi

"Kdyby navíc nějakého holuba chytil, stejně by byl po zbytek dne nepoužitelný," dodává Davies. Jeho slova potvrzuje pohled na Rufusovu vlastní akreditaci, na které stojí „bird scarer," strašák ptáků.

Dravci nechrání jen Wimbledon

Wayne Davis ukazuje na malého kosa opodál. Ten právě spouští poplach pro ostatní ptáky, že je nablízku dravec. "Technicky vzato, ze svého prostředí nemůže Káně Harrisovo znát, ale od přírody má zafixováno, že je to něco jako jestřáb," říká pan Wayne Davies.

Dvorní sokolník Wimbledonu chrání taky řadu dalších prestižních institucí a budov, včetně Westminsterského opatství. Na myšlenku nabídnout své služby All England Clubu ho přivedla manželka, kterou u televize rozčilovalo neustálé přerušování zápasů kvůli drzým holubům.

Káně Harrisovo, které občas vystřídá o něco agresivnější sokol, vypouští Wayne Davies nad wimbledonské dvorce už kolem páté ráno. Když na kurtech zpívají tenisoví kanáři, mívá už Rufus 'po službě' a spokojeně odpočívá ve své kleci a klove do kusu svého oblíbeného křepelčího masa.

"Myslím, že by jeho přítomnost byla docela rušivým prvkem. Holubi průběh utkání rušili, to ano, ale dovedete si představit ten poprask, kdyby Rufus zakroužil nad kurtem? On když roztáhne křídla, tak je docela velký a když nic netušícím lidem prosviští nad hlavou, bývá to docela dramatické," dodal Wayne Davies.

Jiří Hošek, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme