Za úspěchy v Davis Cupu stojí i silný realizační tým, shodují se Berdych a Štěpánek

Nepředvedli ani jeden vítězný úder a na kurtu nezařídili ani jeden bod. Přesto mají na postupu českých tenistů do finále Davis Cupu v Srbsku obrovskou zásluhu. A není to rozhodně poprvé, co jsou takto úspěšní. Členové realizačního týmu tvoří dohromady dokonalý celek a na výsledcích Tomáše Berdycha či Radka Štěpánka se to dlouhodobě projevuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští tenisté se stali vítězi 100. ročníku Davis Cupu | Zdroj: Reuters

Když si to výjimečná situace žádá, mají tenisté i svého kuchaře. Na unavená či bolavá těla jsou tady špičkoví fyzioterapeuti či maséři, o hru a kondici se starají trenéři, o rakety vyplétač, o komunikaci s veřejností mluvčí.

Prostě ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady udělají moc, jak by jim mohl zazpívat Jan Werich.

Změřit na procenta se to nedá, ale právě tato parta zastřešená lidmi z České sportovní Miroslava Černoška pomáhá tenistům k co nejlepším výkonům. A na dobrých výsledcích daviscupového týmu má i podle slov Tomáše Berdycha značný podíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co dělá český daviscupový tým tak úspěšný?

„Já bych řekl, že na tom mají velkou zásluhu,“ říká Tomáš Berdych, který je i díky špičkovému zázemí českého týmu celosvětově jedním z nejúspěšnějších daviscupových tenistů všech dob.

„Je to individuální sport, ale tady je člověk za tým. A to nejsme jen my – čtyři hráči a kapitán, ale jsou tu kluci, kteří se o nás starají. Pokud by byl jeden článek, který by nefungoval, tak už by to mohlo mít velký vliv. Šlape to skvěle. Kluci plní naše požadavky tak dobře, jako my výsledky na kurtu,“ dodává Berdych.

Rosol i Veselý v Davis Cupu s Argentinci prohráli, finále čeká Čechy v Srbsku

Číst článek

„Pyramida se skládá z menších částeček a každá musí fungovat na sto procent. Dnes v tenise rozhodují maličkosti. Všichni už jsou skvěle fyzicky připraveni a všichni tenis hrát umí,“ doplňuje Štěpánek.

„Vyhrává tým, který tomu dá ještě něco navíc. Nějaké to vnitřní kouzlo nebo emoci. Všechny tyhle věci se mohou vyplatit,“ myslí si Radek Štěpánek, kterému stejně jako Tomáši Berdychovi stojí i díky podpůrnému týmu stále za to, aby si dělal individuální kariéru náročnější. Protože daviscupové týdny mohou být v sezoně opravdu velkou zátěží.

Radek Štěpánek se raduje s Tomášem Berdychem z vítězství v Davis cupu | Foto: ČTK

„Když máte takový zápřah jako já s Tomem, k tomu ještě musíte hrát v Davis Cupu všechny tři dny, je fyzický výdej obrovský a ten psychický ještě větší. Hrát tří až čtyř hodinová utkání tři dny po sobě není žádná legrace. Při grandslamech máte aspoň den volna a můžete se dát dohromady,“ říká Štěpánek a dodává:

„ V Davis Cupu tak rozhoduje vůle a hlad po úspěchu. Většinou se říká, že vítěz není nikdy unaven, ale ono se to po dvou dnech projeví. S Berďou říkáme, že sedne lenora na záda.“

Bude Berdych v týmu i nadále? Navrátil tomu věří

„Davis Cup mi vždycky hodně pomohl. Po něm se mi i nadále dařilo, protože jsem byl rozehraný. Samozřejmě, pokud to dopadá tak jako v posledních letech, je to jedině ku prospěchu,“ přidává Tomáš Berdych, který dost možná i Radkem Štěpánkem tuto zátěž podstoupí i v příštím roce, přestože stále touží po grandslamovém titulu.

„Zatím tomu všechno nasvědčuje. Je to samozřejmě o jejich dohodě s panem Černoškem, protože to řeší vždy na jeden rok. Ale i sami, co jsme se bavili v šatně, tak nemají důvod nic měnit. I kdyby se vyhrálo podruhé v řadě, ale nevím, nechci mluvit za ně,“ říká jeden z klíčových mužů realizačního týmu a historicky nejúspěšnější český nehrající kapitán Jaroslav Navrátil.

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme