Změna sponzora Berdychovi přinesla další, i netenisové povinnosti

Tenista Tomáš Berdych je velkým fanouškem fotbalového Manchesteru United, ale nejen kvůli tomu má teď leccos společného s Davidem Beckhamem. Svým způsobem totiž také změnil dres. Čerstvý daviscupový reprezentant totiž po letech změnil svého sponzora.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Berdych s vítěznou trofejí z turnaje ve Stockholmu

Tomáš Berdych s vítěznou trofejí z turnaje ve Stockholmu | Zdroj: Reuters

„Za tu strašnou spoustu let, co jsem u nich strávil, nemůžu říct křivé slovo, ale takový je vývoj. Tak to prostě je.“ říká Tomáš Berdych, který sice nebyl u Nike žádnou popelkou, ale v konkurenci Šarapovové či Federera rozhodně nebyl tím nejhýčkanějším sportovcem, kterého firma oblékala. Chápal to, ale po letech si řekl dost.

A čerstvě odtajnil svého nového oděvního sponzora, švédskou firmu H&M, která spolupracuje například s anglickou fotbalovou ikonou Davidem Beckhamem, ale která ještě žádného tenistu neoblékala. Z tohoto pohledu jde o průlomový svazek.

„Vznikalo to dost narychlo a řekl bych, že na poslední chvíli. Nakonec to tak ale dopadlo. Má to být dlouhodobá spolupráce, která nemusí končit tím, že člověk přestane mlátit do toho žlutého nesmyslu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tenista Tomáš Berdych po letech změnil sponzora

O podmínkách, které si svazkem s novou značkou Tomáš Berdych zajistil, můžeme jen spekulovat. Firmy mají dost často odměny postavené na bonusech, a vydělané částky sportovců jsou tak přímo úměrné jejich výkonům. Pokud odmyslíme úplné špičky, obecně se částky pohybují ve stovkách tisíc dolarů za rok. Ale z kontraktu také plynou i různé společenské povinnosti, což je i čerstvý případ českého tenisty.

„Bude těch věcí teď asi víc, než toho bylo u Nike. Věděl jsem o tom ale dopředu, šel jsem s tím do toho, protože všechno má svoje pro a proti. Když si člověk chce budovat svoji značku nebo jméno, tak to něco stojí a musí se tomu i něco obětovat.“

Výtvarný talent

Tomáš Berdych má módu rád, stejně jako mu je blízká práce s grafikou, a Radiožurnálu přiznal, že výtvarné nadání měl po kom zdědit. I když se třeba o vizuální podobu svých internetových stránek či facebookového profilu sám nestará.

„Nechávám to na kluky, kteří mě znají a ví, co jsem za typ člověka. Kluci vědí, kam to směřovat, nikdy se netrefí diametrálně na druhou stranu," odtajňuje šestý hráč světa podle žebříčku ATP.

„Je to docela vtipné, ale tuhle otázku jsem nikdy nedostal. Mamka z tátovy strany byla učitelka na výtvarné škole. Takže co se týká výtvarného umění, tak by tam něco málo mohlo být, ale nemyslím si, že jednou sednu, vezmu štětec a začnu něco malovat. To asi nebude ono,“ říká Tomáš Berdych, který zatím bere do ruky hlavně raketu, teď na Australian Open s ní porazil ve druhém kole Francouze Rufina, a chystá se na Rakušana Melzera.

Jaroslav Plašil, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme