Změna trenéra byla pro tenistku Šafářovou těžká. Potřebovala ale změnu

Skvělé výkony ve fedcupovém finále ji měly nastartovat životní sezonu, jenže hned od začátku roku se trápila. Až tak, že se rozešla se svou trenérkou, se kterou si jinak výborně rozuměla. Tenistka Lucie Šafářová se teď připravuje s českým týmem na semifinále Fed Cupu v italském Palermu, a věří, že ji nedávná změna pomůže opět k lepším výkonům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lucie Šafářová při siestě v Palermu | Foto: Jaroslav Plašil

Siestu si v Itálii Lucie Šafářová oblíbila, ale zrovna klidný její poslední půlrok nebyl. Od listopadového finále se Srbskem, ve kterém vyhrála oba své singlové zápasy, pořádně pookřála jen jednou.

Shodou okolností také během fedcupového duelu s Austrálií, ale jinak ji to na kurtu příliš nešlo. A přestože brala svou trenérku Biljanu Veselinovićovou v podstatě za členku rodiny nebo velmi dobrou kamarádku, rozhodla se pro změnu.

„Musím říct, že tím, že většinou mám ten vztah s těmi lidmi založený hodně kamarádsky, tak je potom samozřejmě daleko těžší tomu člověku vysvětlovat, že by to chtělo změnu a ukončuje se spolupráce. Takže pro mě jsou to hodně těžké věci,“ říká česká tenistka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změna trenéra byla pro tenistku Šafářovou těžká. Potřebovala ale změnu

„Na druhou stranu musím říct, že Biljana je hodně tolerantní, bavili jsme se, že dveře jsou pořád otevřené. Jsou to pracovní rozhodnutí a člověk musí jít podle pocitu, ale stejně neví, jak to dopadne, jestli to bude ve finále lepší nebo horší,“ dodala Lucie Šafářová, která také přiznává, že na rozhodování nebyla sama.

Rodina a třeba také bývalý přítel a stále kondiční kouč tenistce pomáhali situaci řešit. „Určitě se ptám lidí okolo, protože člověk má nějaký svůj nejhlavnější názor, ale ráda si nechám poradit,“ přiznává.

Šafářová teď spolupracuje s Kanaďanem Robem Steckleyem, bývalým daviscupovým reprezentantem. Ve své kariéře nebyla zvyklá často měnit trenéry, a tak věří, že tento pracovní vztah vydrží delší dobu.

A že nedopadne třeba jako Francouzka Marion Bartoliová, která se s Janou Novotnou rozešla v podstatě po několika dnech.

„Když je někdo rodinným příslušníkem, tak je ten trenérský vztah strašně jiný. My přeci jen trenéry za kariéru střídáme, když to nejsou rodiče. Ale když je někdo s rodičem od malinka až třeba do šestadvaceti, tak ta změna toho trenéra je hrozně velká. Není to asi jednoduché,“ myslí si česká tenistka.

Lucii Šafářovou vedl vlastní otec jen v útlém věku, takže podobné zkušenosti a závislosti nemá. Ale tím neříká, že je volba kouče jednoduchá.

„Je to hodně těžké, ta práce je specifická. S tím člověkem trávím na turnajích více méně čtyřiadvacet hodin denně. Takže to není jenom o tom, že má trenér znalosti, ale musí si ti dva sednout i jako lidé. Dám hodně na to, abych se s tím člověkem cítila dobře. Když si dva lidé nesednou, tak ta spolupráce může těžko fungovat,“ konstatuje Šafářová.

A jaký tedy vlastně Kanaďan Rob Steckley je? „On je až takový blázen, pořád vtipkuje. Zase na druhou stranu ví, co děla, umí to podat zábavnou formou. Když je takový trenér, tak to hrozně pomůže, protože člověk musí každý den trénovat a alespoň má pocit, že mu dává energii a že ho to baví,“ usmívá se.

Podobné podmínky teď Lucii Šafářové vytvářejí členové českého týmu, tak aby tenistka i na antuce proti silným Italkám navázala na své povedené fedcupové zápasy.

Jaroslav Plašil, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme