Akrobatku Sudovou silné mrazy ve Finsku neděsí

Akrobatickým lyžařům začne o víkendu Světový pohár. Nejlepší boulaři a boulařky se sjedou do finské Ruky, tedy místa, kde před dvěma týdny sužovaly klasické lyžaře šestadvacetistupňové mrazy. Taková cifra by ale českou reprezentantku Nikolu Sudovou příliš nerozházela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikola Sudová při tréninku | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

"Můj rekord je 42 stupňů pod nulou. Bylo to v americkém Lake Placid," chlubí se Nikola Sudová. Vzápětí ale dodává, že čtyřka a dvojka nesvítila přímo během závodu, protože regule umožňují maximálně třicetistupňový mráz.

"Bylo to v době, když jsme odjížděli ráno na kopec. Bylo to o hodinu a půl až dvě dřív než začal trénink před závodem. Jestli to potom během závodu dokázali vytáhnout na minus 30, abychom mohli závodit, to už jsem nezjišťovala," říká Sudová, které v této extrémní teplotě akorát omrznul nos.

Přehrát

00:00 / 00:00

Boulařku Nikolu Sudovou čeká o víkendu start Světového poháru

"V takové zimě ani nepomáhá několik vrstev oblečení najednou. Naopak platí, že čím víc je člověk nabalený, tím méně si dokáže teplo udržet. Ale problém nastane tehdy, když je člověk hodně unavený a zadýchaný, tak ten mrazivý vzduch nedělá dobře obličeji ani plícím," upozorňuje Nikola Sudová.

Když tedy není řešením tak zvaná cibulová metoda několika vrstev svršků, napadne asi nejednoho z posluchačů-fotbalistů, že by spásu mohla přinést třeba hřejivá emulze.

"Emulze sice hřeje, ale jen když jste v teple. Jakmile člověk trochu prochladne, tak naopak víc studí. Takže my hřejivky nepoužíváme," vysvětluje česká akrobatická lyžařka.

Člověku už dochází nápady. Až se chce říct, že profesionální lyžař - akrobat je na tom stejně jako normální smrtelník, který se rozhodne zpříjemnit si neděli na svahu.

"Je to tak. Akorát ten normální smrtelník když sjede dolů kopec, tak většinou zajde do nějakého bufetu. U nás je většinou kopec mimo tato místa, nebo musíme čekat na startu, kde organizátoři nestíhají vytápět ten stan. Takže my z toho kopce utéct nemůžeme, zatímco ten turista ano," směje se před víkendovým startem Světového poháru Nikola Sudová.

Alena Benešová, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme