Alpským lyžařům v Kanadě seškrtali rozpočet, o peníze prosí fanoušky

Ani alpské lyžování nemá bezedné zdroje. Krize postihla kanadský národní tým, který zvlášť v rychlostních disciplínách patří k nejlepším na světě. Teď v prosinci ale Kanaďané sáhli k netradičnímu kroku - zorganizovali internetovou sbírku mezi svými fanoušky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eric Guay nedostatek peněz akutně nepociťuje, kanadský lyžařský svaz ale žádá fanoušky o statisíce kanadských dolarů | Zdroj: Reuters

„Náš tým spoléhá na štědrost Kanaďanů,“ uvedl lyžařskou prosbu o podporu trojnásobný olympionik, sjezdař Manuel Osborne-Paradis. Jde o společnou žádost 56 alpských lyžařů různých věkových kategorií a 19 trenérů, kteří kanadský tým tvoří.

Z veřejných zdrojů dostali na letošní sezonu oproti minulé zimě jen polovinu peněz, a tak teď chtějí příspěvky fanoušků i soukromých firem.

První cílová částka pro nejbližší období je 400 tisíc kanadských dolarů, tedy asi 7 milionů korun. To je ale méně než třetina seškrtaných financí a nepokryje to průměrné náklady ani dvou členů kanadského týmu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o finančních těžkostech kanadských lyžařů zjistil přímo od jednoho z reprezentantů reportér ČRo Jan Kaliba

„Těžko se to komentuje, protože nevím, jaká je situace ostatních kluků. Výzvy si všimli Rakušani a ptali se nás, jestli máme nějaké problémy. Šéftrenér nás ujistil, že máme dost peněz na to, abychom dokončili sezonu a mohli trénovat v dosavadní kvalitě, takže nedostatku peněz se nebojím,“ říká pro ČRo mistr světa ve sjezdu z roku 2011 Eric Guay, jedna z hlavních tváří sbírky.

Zájemci tam mohou přispět jednorázovou částkou, začít přispívat v pravidelných intervalech nebo si objednat plakát, případně mikinu kanadského týmu.

„Abych pravdu řekl, moc jsem téhle iniciativě nevěnoval pozornost. Peníze na závodění ve Světovém poháru určitě máme a mým úkolem je jenom co nejlíp lyžovat. Soustředím se tedy na tohle. Vybrat nějaké peníze je zase práce lidí ve svazové kanceláři doma v Kanadě,“ přemýšlí sjezdař.

Alpine Canada Alpin's Photos - Alpine Canada Alpin | Facebook

„Nemyslím si, že to bude mít vliv na nás závodníky ve Světovém poháru, spíš by to mělo pomoct nadějím v rozvojovém programu. Je důležité mít dost prostředků pro mladé, aby jednou taky mohli závodit na nejvyšší úrovni,“ brzdí paniku 34letý Guay, který se podobně jako Ondřej Bank v této sezoně vrací po vážném zranění.

Jedním z cílů sbírky je i konkurenceschopnost Kanady v alpském lyžování na olympijských hrách za dva roky v Koreji. A hlavní opora kanadského týmu věří, že tím, jak se bude sledovaná akce blížit, peníze lyžařům zase přibudou.

„Myslím, že je to tak pokaždé. Rok, dva po olympijských hrách financí ubude, potom zase začne být o náš sport zájem, protože se blíží další olympijské závody. Počkejte na příští sezonu a uvidíte, že se sponzoři zase objeví,“ zůstává optimistou usměvavý Eric Guay, pro kterého budou Hry v Pchjongčangu čtvrté a zřejmě poslední.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme