Alpští lyžaři míří do Afriky, Světový pohár v Maroku není utopií

Světový pohár v alpském lyžování dnes hostí Moskva. Na první poslech to může znít bizarně, ale myšlenka městských závodů, které přivedou sport z hor za lidmi, není nová a těžko už někoho omráčí. Ale dokážete si představit Bodeho Millera nebo Lindsey Vonnovou, jak závodí o body do Světového poháru v Africe?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patrick Lang si umí lyžařské SP v Africe živě představit | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Víte, je to jenom otázka představivosti. Já myslím, že je to skvělý nápad a že nastal čas na to zabývat se myšlenkou uspořádat závod Světového poháru v Maroku. Velké pohoří Atlas je pro to jako stvořené,“ prohlásil pro Radiožurnál novinář, podnikatel a funkcionář alpského úseku Mezinárodní lyžařské federace Patrick Lang.

Myšlenku profesionálních závodů v Maroku nepovažuje za utopickou. Naopak si myslí, že je to otázka nejbližších let. Ostatně Afrika je posledním kontinentem, kde se závod Světového poháru ještě nikdy nekonal.

„Bylo by to - nechci říkat šokující - ale určitě něco úplně nového, jiného, nečekaného. A takové podněty mají lidé rádi. Vybavuji si, jak pozitivní ohlasy jsme měli na první Světový pohár v Soči, zaujalo to spoustu fanoušků i těch, kteří náš sport jinak moc nesledují. Poprvé závodili nejlepší lyžaři v Rusku, kde budou příští rok olympijské hry, a to vzbudilo pozornost,“ konstatuje Lang.

Přehrát

00:00 / 00:00

Alpští lyžaři míří do Afriky, Světový pohár v Maroku není utopií

A v souvislosti s tím navíc dodal: „Světu se představily krásné hory a v Atlase to může být podobné. Budeme se snažit, aby náš sport pronikl i do Afriky. Světový pohár už se jel dvakrát v Jižní Americe, jednou v Austrálii i na Novém Zélandu, ale myslím, že s tím se nespokojíme.“

Patrick Lang sice mluví za Mezinárodní lyžařskou federaci o Maroku, ale připouští, že to není jediná varianta, kudy může alpské lyžování proniknout na africký kontinent. Příhodná střediska jsou podle něj také v Alžírsku nebo na opačném konci světadílu v Jihoafrické republice nebo sousedním Lesothu.

„Musíme jen zajistit ekonomické a logistické zázemí, v ničem jiném žádný velký problém není. Ověřil si to už můj otec, když kdysi pořádal první Světový pohár v Jižní Americe, kde bylo lyžování tenkrát ještě v plenkách,“ říká.

„Myslím si, že bychom kromě osvědčených závodů v prověřených střediscích měli mít v kalendáři dvě až pět procent otevřených termínů pro závody na podivuhodných a údiv vzbuzujících nebo jinak zajímavých místech. Udělal to tak Bernie Ecclestone ve formuli 1 a má s tím úspěch,“ užívá si roli lyžařského vizionáře Patrick Lang.

Jehož otec v šedesátých letech minulého století Světový pohár v alpském lyžování vymyslel a vdechl mu život.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme