Američanka Kearneyová suverénně vládne jízdě v boulích

Každý sport má své hvězdy, které ve svém odvětví vládnou alespoň na čas zbytku světa. Nejinak je tomu i mezi akrobatickými lyžařkami v jízdě v boulích. V současnosti nenajdeme lepší boulařku než Američanku Hannah Kearneyovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nikola Sudová při tréninku

Nikola Sudová při tréninku | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Hannah Kearneyová začala se sportem už ve dvou letech, ale o tom že se z ní jednou stane hvězda akrobatického lyžování, se rozhodovalo až mnohem později. Hannah byla velmi talentované dítko a rodiče, kteří sami aktivně sportovali, ji vedli k všestrannosti.

Věnovala se aktivně fotbalu a jízdě na koni. Nejvíce času ale dala lyžování a od 15 let už se začala specializovat na jízdu v boulích. O jejím talentu svědčí fakt, že v 17 letech, když se poprvé zúčastnila Světového poháru, dokázala vyhrát dva závody seriálu a svět ji začal vnímat jako obrovský talent.

Přehrát

00:00 / 00:00

Keayrneyová suverénně vládne jízdě v boulích, jak ví Petr Kadeřábek

„S každým úspěchem jsem získávala stále větší chuť závodit. Pořád jsem se chtěla zlepšovat. Vymýšlela a zkoušela jsem nové a nové skoky. Nešlo mi o to holky porážet, chtěla jsem prostě ukázat něco, co jiné neumí. To, že to stačilo na nějaké medaile, bylo něco navíc," říká Hannah Kearneyová, která už v 19 letech vybojovala titul mistryně světa.

Ve dvaceti se vydala na své první olympijské hry, ale pokazila druhý skok a z kvalifikace nepostoupila do finále. Turínský neúspěch její kariéru nepřibrzdil, to o rok později si Hannah poranila koleno a nad jejím dalším sportovním osudem visel otazník.

„Nevěděla jsem, jestli budu moci zase závodit, ale nebrala jsem to nijak vážně. Když jsem mohla začít chodit, vzala jsem si od sousedky ridgebacka Lolu, o kterou se nemohla starat a právě ona mi hrozně pomohla. Pořád jsme spolu někam chodily a já se pomalu začala dostávat do kondice. Když jsem se po několika měsících vrátila na lyže, byla to pro mě velká satisfakce."

V roce 2009 už Kearneyová vyhrála celkové pořadí Světového poháru a stala se jednou z adeptek na zlato z olympijského závodu ve Vancouveru. Z kvalifikace postoupila s třetím nejlepším výkonem, ve finále předvedla nejlepší jízdu a stala se první americkou vítězkou na hrách 2010.

„Bylo to něco úžasného. Nejdříve jsem tomu nemohla ani uvěřit. Uvědomila jsem si to asi, až když jsem se vrátila domů a tam mi všichni gratulovali. Po pár dnech jsem přišla na to, že to bylo něco výjimečného, ale život tím nekončí. Dostala jsem ještě větší chuť pokračovat a stále se zlepšovat."

Svá slova Hannah Kearneyová potvrzuje i letos, kdy vyhrála všech šest závodů Světového poháru a naprosto s přehledem vede průběžné pořadí.

Martin Charvát, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme