Ani na lyžích nesmíte jezdit příliš rychle, nejpřísnější policie je v Kanadě

Jejich úkolem a zdrojem obživy je stavět se na lyže a jezdit co nejrychleji z kopce dolů. Ale jenom na trati vytyčené závodními brankami. Mimo tohle chráněné území a vyhrazený čas se alpským lyžařům stává, že svým uměním na svazích riskují pokutu za nepřiměřenou rychlost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snowhill - Herlíkovice, červená sjezdovka

Snowhill - Herlíkovice, červená sjezdovka | Foto: skiareál Snowhill

„V Itálii jsem viděl, jak vyskočil policajt z lesa, měl pistoli na měření a rozdával pokuty.“ Možná už se i vám při rekreačním lyžování v Alpách stalo něco podobného jako českému reprezentantovi Martinu Vráblíkovi.

Na českých horách je nevídáme, ale jinde ve světě jsou policisté s přístroji na měření rychlosti lyžařů docela běžným úkazem.

Podle dalšího českého závodníka Ondřeje Banka je v tomhle ohledu situace nejdrsnější v Kanadě. A policisté tam nepostihují jenom rychlou jízdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Itálii jsem viděl, jak vyskočil policajt z lesa, měl pistoli na měření a rozdával pokuty, vypráví úsměvnou historku Martin Vráblík

„I na dveřích na záchodě mají vyvěšená pravidla, která se mají dodržovat. Hlavně trenéři sjezdu mají problémy, když při tréninku vylezou na strom, aby mohli natáčet. Hned přiběhne policajt a je problém,“ směje se Ondřej Bank.

„Teď ten trenér na stromě neví, co je horší. Jestli dostat vynadáno od šéftrenéra Rakušanů nebo se nechat zavřít. Pak se to na schůzi řeší,“ dodává nejlepší český sjezdař.

Jen o něco mírnější je to v sousedních Spojených státech, kde byli policisté na svazích velmi aktivní během nedávného mistrovství světa. Možnosti vyzkoušet si mimo oficiální tréninky rychlou jízdu se v takovém případě závodníkům smršťují na minimum.

„Nejhorší to je v Kanadě, tam se nejde ani rozjet. Jedeme úplně postavený, pomalu a lidi na nás mávají, ať zpomalíme. To je úplně nelogická záležitost,“ říká Ondřej Bank.

Ale princip policejního hlídání lyžařů a jejich rychlosti nebo toho, jestli nejsou pod vlivem alkoholu, jinak reprezentantům úplně zcestný nepřijde.

„Trošku to asi přehání, ale zase na druhou stranu, na našich sjezdovkách jsou lidi docela pobláznění. V nějakých teplákách to stříhají rovně, to je zase druhý extrém. Třeba jsou i nalitý. Samozřejmě bezpečnost je důležitá,“ komentuje Kryštof Krýzl policejní uniformy, které se různě po světě objevují na lyžařských tratích.

Jan Kaliba, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme