Ani nová pravidla při skocích přírodu zcela 'neobejdou', mohou ale pomoci

Skokanům na lyžích zase jednou vydatně znepříjemnil závodění vítr. V Garmisch-Partenkirchenu jim dovolil jen jedno přerušované kolo, na další už by pro změnu nebylo vidět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vítr fouká pořádně | Foto: Tomáš Kohout | Zdroj: Český rozhlas

Skokané mohou být rádi, že už platí někdy proklínané větrné pravidlo. Tím se vedení skoku na Mezinárodní lyžařské federaci snaží vyrovnat se přírodě. Pánové vymysleli složitý vzoreček, který má kompenzovat to, že se nezávodí v hale.

Když vítr skokanovi zepředu pomůže, o body přijde, když ho zezadu sfoukne, může se těšit na bodový příděl. Někdy to sice nezafunguje tak, jak má - s bočním větrem se jaksi nepočítá - ale trenér David Jiroutek pravidlo hájí. „To pravidlo zachraňuje v době světové krize skok na lyžích.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ani nová pravidla při skocích přírodu zcela 'neobejdou', mohou ale pomoci

Proč? Díky němu se závody nemusejí úplně rušit. „Závod, kdy by se muselo anulovat apod., tak se anulovat nemusí a dojede se do konce. Což zachraňuje tento sport. Protože každý nedojetý závod, o tom Harrachov může mluvit nejlépe, je ohromné mínus a jsou to ohromné finanční ztráty,“ prohlásil kouč Jiroutek.

Ale Roman Koudelka - jeho nejúspěšnější svěřenec v Novoročním závodě - to pochopitelně vnímá z pohledu skokana.

„Nevím, já jsem byl vždycky malinko proti tomu. Takže ani teď to nebudu měnit. Přijde mi, že když to člověka sfoukne zezadu, zkrátí mu to skok o nějakých dvacet metrů, tak mu v životě nepřičtou body natolik, jako kdyby skočil za normálních podmínek. Myslím, že do budoucna mají ještě hodně co pracovat, aby se to zlepšilo. A uvidí se, jak to bude pokračovat,“ dumal Roman Koudelka.

Česká závodník byl spokojený, Rakušané potichu soptili. Nedařilo se jim, Kofler se brutálně propadl pořadím Turné, až čtrnáctý Morgenstern ztratil pár bodů ze svého náskoku. A co na to Švýcar Simon Ammann, který zvítězil a celkově je druhý?

„Myslím, že jsem nikdy nezažil závod, kdy nejdřív svítilo sluníčko, pak přišla mlha. A měnilo se to všechno během závodu. Ale nakonec stejně musíte být sám sebou. Zachovat si energii a spoléhat na sebe. A všechny ostatní věci musíte vyhnat ze své mysli. O tom je ten sport,“ prozradil Simon Ammann část svého know-how.

Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme