Atraktivní slalom ve Schladmingu

Mnohý z nás je ochotný tvrdě platit za to, že se může vozit na sjezdových lyžích. Jsou ale i národy, jejichž příslušníci neváhají pořádně utrácet i za to, že při téhle činnosti mohou pozorovat jiné. Prim hrají Rakušané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z vrcholu závodní hory Planai | Foto: Jan Kaliba

Považte - na dnešní noční slalom ve Schladmingu se jich chystá s pomocí zahraničních fanoušků a lyžařských turistů padesát tisíc. To je desetkrát víc, než kolik má štýrské městečko obyvatel. A každý, kdo bude chtít projít turnikety, aby měl závodníky řítící se po černé sjezdovce na hoře Planai jako na dlani, musí zaplatit 17 eur.

Rakušané to ve Schladmingu činí tradičně a rádi. Noční závod je láká už čtrnáctou sezónu. Jejich závodníci tu pravidelně vítězí, trať je prudká, ale pro diváky přehledná, ať si stoupnou kamkoli. Což také dělají, obvykle ji obstoupí od startu až po cíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atraktivní slalom ve Schladmingu

Elektrizující atmosféra

„Všude kolem sjezdovky jsou lidi a Bengálské ohně. Ten závod má úžasnou tradici a úžasnou atmosféru. Tam je to jako kdyby se hrálo derby Sparta - Slávia, když to takhle přirovnám," popisuje český slalomář Kryštof Krýzl.

„Ta atmosféra tomu strašně přidává a je to krásný závod. Když to člověk vidí třeba pět let zpátky, třeba v televizi, tak si sedne a musí koukat. Člověka to strašně pohltí. O to větší je pak motivace tady uspět," říká Krýzl, kterému se to loni povedlo - skončil třináctý, což je dodnes jeho nejlepší umístění ve Světovém poháru.

„Když třeba stojíme nahoře na startu, tak ta země duní. Opravdu je to velká síla, těch hodně lidí, na relativně malém prostoru," potvrzuje také Filip Trejbal, že schladminský slalom je atrakcí sezóny.

Změna režimu

Atraktivitu závodu pochopitelně zvyšuje záře reflektorů, ve které lyžaři jezdí a která v kontrastu s okolní tmou strhává na večerní slalom pozornost. Pro závodníky ale start kolem šesté hodiny podvečerní skýtá nepříjemnosti. Jedinou výhodou oproti běžným dopoledním závodům je, že mohou ráno vyspávat.

„Člověk se musí naladit na to, že je to jiný režim. V okamžiku, kdy by měl být nejvíce nabuzený, tak třeba přichází únava. Tak to chce ten režim trochu změnit. Vůbec si myslím, že neuškodí trochu déle se vyspat, jít později na snídani, mít i později oběd. Snažím se spíš být trochu v útlumu a probudit se až  když jdu na kopec, kolem té třetí, čtvrté hodiny," popisuje Kryštof Krýzl.

I to je slalom ve Schladmingu, kde se za tři roky uskuteční světový šampionát v alpském lyžování.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme