Bauer doplatil na ruské občerstvování. Třetí místo v Tour se mu vzdálilo

Měl to být závod, ve kterém se Lukáš Bauer přiblíží svému cíli skončit na Tour de Ski na stupních vítězů. 32 kilometrů dlouhý úsek mezi Cortinou a Toblachem volnou technikou se zdál být ideálním. Stal se ale pravý opak, Bauer si naopak pohoršil. A důvod? Kolize, kvůli které český běžec ztratil kontakt se skupinou, která nakonec dojela na druhém až šestém místě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer se Švýcarem Colognou při štafetě na MS už jen doháněli obří ztrátu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

"Zhruba na sedmém kilometru jsme se občerstvovali, to proběhlo v pohodě. Ale asi za další kilometr měli občerstvení Rusové, kteří se rozhodli občerstvovat se ve třičtvrtě trati, ne někde na kraji. Trenér naběhl doprostřed trati, podával občerstvení Černousovovi, ten se skoro zastavil a já ho v té rychlosti musel objet." popsal Lukáš Bauer klíčový moment závodu.

"Zleva to nešlo, musel jsem z druhé strany po okraji rokle a tím se se mnou utrhl sníh. Byl jsem rád, že jsem se nezřítil dolů. Ztratil jsem rovnováhu, proto jsem se opřel o hůl a ta praskla. Chvíli trvalo než jsem dostal rezervní hůlku od Bělorusů a ztratil jsem kontakt se skupinou, kterou jsem neměl šanci dojet," přidává Bauer další podrobnosti.

"Pak přišel vrchol stoupání a začalo se sjíždět, měl jsem toho plný kopačky. Z té skupiny vypadl právě Černousov, toho se mi podařilo dojet, ale trvalo snad šest kilometrů, než jsem ho donutil spolupracovat, pořád tvrdil, že je unavený. Je to pro mě obrovský problém vzhledem k celkovému hodnocení Tour de Ski. Potřeboval jsem dojet v té skupině, takhle už je asi i boj o třetí místo pasé," povzdechl si Lukáš Bauer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Jana Kaliby s Lukášem Bauerem po 7. etapě Tour de Ski z Cortiny do Toblachu

Jak moc je to na trati frustrující, když se vám přihodí něco takového a vidíte, že skupina, ve které bylo možné se udržet, dojíždí Legkova s Northugem?

To jsem naštěstí neviděl, ale to je jedno. Víte, že jde o rozhodující okamžik závodu, vaší existence v závodu, takže jsem se opravdu snažil, jel jsem ty čtyři kilometry naplno, abych se dostal k té skupině. Chvíli to vypadalo, že se přibližuju, ale ta skupina byla čtyřčlenná, závodníci se střídali na čele, takže jsem neměl šanci. Dojeli jsme minutu a půl za tou skupinou před námi a to je strašně moc. V posledních dvou etapách se to bude špatně sjíždět.

Leda by se vám povedl ve Val di Fiemme takový závod jako před dvěma lety, kdy jste sebral skoro všechny prémie ...

To by bylo samozřejmě super, ale tehdy to byl zázrak. Myslím, že tolik zázraků během jedné kariéry se asi nestane. Nic jednoduchého mě nečeká.

Je to k vzteku, že na Tour de Ski najede člověk přes sto kilometrů, ale o umístění rozhodne do značné míry jedno ruské občerstvování?

S problémy se potýkají všichni. Ale kdybych si to zavinil sám, třeba kdybychom špatně namazali, bylo by to jiné. Tady sice nedošlo k žádnému kontaktu, nikdo mě nestrčil, ale řekl bych, že způsob občerstvování, který Rusové předvedli, byl naprosto stupidní.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme