Bauer zřejmě ztratil šanci na třetí místo v Tour de Ski

Ruské renomé není ve světě běžeckého lyžování zrovna nejlepší a u českého týmu rozhodně nestoupne. Lukáš Bauer totiž na osmém kilometru sedmé etapy Tour de Ski z Cortiny do Toblachu kvůli nedbalosti ruského servismana na trati upadl, zlomil hůlku a ztratil kontakt se skupinkou soupeřů, která dojela na druhém až šestém místě. Jeho ztráta na stupně vítězů je před posledními dvěma závody už 100 sekund.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer u tratí na Holmenkollenu na mistrovství světa 2011 | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Lukáš Bauer odcházel z cílového prostoru opravdu hodně nakvašený a v první chvíli bylo lepší jít mu z cesty. Nejblíže kolizi byl z českého týmu servisman Jan Pešina, ale ani on netušil, co se přesně stalo.

"Zahodil hůl i poutko, ale myslím, že problém byl v poutku. Ale nevím to přesně," říkal Jan Pešina. To reprezentační trenér Miroslav Petrásek na tom byl s informacemi o něco lépe.

"Při občerstvování se tam připletli Rusové, Lukáš je musel objíždět a protože jel po okraji, utrhl se s ním břeh. Jak ztratil rovnováhu, chytil se hůlky, tu si přisedl a zlomil ji, " popsal klíčový moment závodu Petrásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lukáš Bauer zřejmě přišel kvůli nepozornosti ruského týmu o vysněné stupně vítězů v Tour de Ski

Když se mezi servisními buňkami objevil samotný Bauer, prvotní naštvání už pominulo, takže se ke smolně propásnuté šanci bojovat nejen o třetí, ale kvůli nečekanému propadu Nora Northuga i o druhé místo, vrátil už s klidem a rozvahou.

"Není to něco, co bych si zavinil sám, třeba kdybychom špatně namazali a to mě na tom mrzí. Způsobil to někdo jiný, i když nedošlo k žádnému kontaktu, nikdo mě nestrčil, ale řekl bych, že způsob občerstvování, který Rusové předvedli, byl naprosto stupidní," vzkazuje do ruského tábora Bauer.

Český běžec na lyžích si myslí, že nebýt nehody, dokázal by se udržet trojice Hellner, Kershaw, Magnificat, která nakonec dohnala dvojici Northug, Legkov jedoucí za vedoucím Colognou.

Třetí místo je hodně vzdálené

"Vyvinuli hodně rychlé tempo, takže si to jednoznačně zasloužili. Myslím, že s tou skupinou se dalo jet. A kdybych z ní vypadl někde na stadionu, dojel bych s daleko menší ztrátou. To, že jsem z té skupiny vypadl vlivem nějaké jiné okolnosti se přijímá daleko hůř než kdybych věděl, že na ně nemám," říká Bauer a pomalu se smiřuje s tím, že je nejspíš venku i z boje o třetí místo, které bylo jeho cílem.

Ztrátu má skoro minutu a půl, což se mu bude likvidovat hodně těžko, i když ve Val di Fiemme ho o víkendu čekají dva velmi oblíbené závody - na 20 kilometrů klasicky s rychlostními prémiemi v kopci a závěrečná etapa s brutálním stoupáním na Alpe Cermis. Tam se bude po roce zřejmě znovu radovat Švýcar Cologna, který druhému Northugovi ujel jako rychlík lokálce a má před ním náskok osmdesáti sekund.

"Northug nebyl v pohodě, nepracoval ani potom v té skupině, asi už ani nechtěl. Cologna udělal velký krok k vítězství," myslí si trenér českého týmu Miroslav Petrásek, kterého může těšit průběžné jedenácté místo Martina Jakše.

"Na začátku jsem to asi trochu přehnal, snažil jsem se rychle dohnat ztrátu devíti sekund na Jense Filbricha a pak jsem to těžce kousal," oddychoval v cíli Jakš, na rozdíl od Bauera nakonec spokojený.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme