Běh na lyžích je pro tělo ideální, říká přednosta IKEMu Jan Pirk

České běžecké lyžování je ve schizofrenní situaci. Na vrcholové úrovni tenhle sport v českém podání vyklízí ve světě pozice a lyžařské kluby zrovna nepřetékají mladými zájemci o závodní lyžování. Ale skoro pět tisíc účastníků nedělní Jizerské padesátky a další stovky v přidružených závodech dokazují, že mezi lidmi je o tuhle kratochvíli v naší zemi velký zájem a je to svým způsobem velmi přirozené.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Pirk

Jan Pirk | Foto: Jan Sklenář

„Běh na běžkách je podle mě vůbec nejzdravější sport,“ tvrdí profesor Jan Pirk, a když to říká právě přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny, můžeme to brát nejen jako akademickou poučku.

Lékař známý svým pozitivním vztahem ke sportování právě běžecké lyžování vyhledává velmi často a Jizerskou padesátku letos výjimečně vynechal jen kvůli zlomenině žebra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle Jana Pirka z IKEMu je běh na lyžích zdraví prospěšný, ale sportovci by si měli nechat zkontrolovat srdce

„Připravoval jsem se velice pilně, jezdili jsme trénovat do Polska, ale ono těch závodů bude víc. Za měsíc se běží mistrovství světa lékařů u Garmisch-Partenkirchenu, tak doufám, že mě žebro přestane bolet a budu se moct zúčastnit. Pak se běží ještě další laufy,“ projevuje se známý kardiolog jako vášnivý běžec na lyžích, který si navíc i díky svému vzdělání umí velmi dobře spočítat, proč je právě tenhle sport pro tělo ideální.

„Za prvé se pohybujete ve zdravé přírodě, která je i krásná. Když běžíte maraton, zaměstnáváte víceméně jen nohy, ale tady zaměstnáváte celé tělo, navíc klouby nejsou vystaveny nárazům jako při běhu, kde jde o desetitisíce dopadů. Běžky jsou prostě krásný sport.“

Ale i při něm může někdy jít naopak o život, jako se to stalo při sobotní Jizerské pětadvacítce.
Nevolnost jednoho z účastníků neskončila tragicky jenom díky tomu, že těsně po jeho kolapsu projížděla kolem Magda Čepková, v tu chvíli lyžařka, ale jinak lékařka, která dokázala reagovat na srdeční slabost.

Jizerská 50 | Foto: Liberec 2009

„Ta může být vyvolaná i chladem, pokud někdo cítí krutou bolest na prsou, měl by zastavit. Před lety jsme s kolegou Pařízkem resuscitovali na Běchovicích jednoho běžce, který si myslel, že má zánět průdušek a že to rozběhá – místo toho dostal infarkt 50 metrů před cílem,“ vzpomíná Jan Pirk.

„Řada starších sportovců, jako jsem já, k nám přichází a nechává si srdíčko vyšetřit. Zrovna minulý týden u mě byl sportovec, který běhá Jizerskou padesátku tuším od roku 1973, a nebyl úplně v pořádku. Řekl jsem mu, že musí jet jen rekreačně. Opravdu se tomu dá předejít,“ naznačuje Jan Pirk, že rizika spojená s během na lyžích mohou být minimální a výhody jasně převažují.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme