Běžce na lyžích Colognu hnaly na Tour de Ski vpřed i kravské zvonce

Kravské zvonce, které jsou hlavní zbraní příznivců Daria Cologni, váží patnáct a více kilogramů. Když fanoušci olympijského vítěze v běhu na lyžích vyrážejí povzbudit svého hrdinu na závody Světového poháru, pořádně se nadřou. Ale hned v první den roku 2013 se dočkali zatím nepoznaného luxusu. Do jejich švýcarského údolí Müstair zavítala třetí etapa Tour de Ski. Takže stačilo vytáhnout zvonec ze stodoly a koncert mohl začít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lyžařský orchestr v akci

Lyžařský orchestr v akci | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

„Je to paráda, nemusíme se nikam trmácet,“ pochvaluje si Saša, který patří v partě statných horalů z údolí Müstair k juniorům. Na dlouhé hovory ale nemá čas, musí popadnout svůj "rajchl", jak říká kravskému zvonci a přidat se ke zbytku skupiny.

Její členové stojí u nejvyššího bodu sprinterské trati, zaboření po kotníky do sněhu a houpavými pohyby celého těla tvoří kulisu projíždějícím závodníkům.

„Atmosféra je tady docela příjemná, není to jenom tahle skupinka, ale je tu spousta dalších lidí kolem trati, kteří dělají ten příjemný kravál. Závodníky to žene dopředu,“ pochvaluje si Martin Jakš, kterého vpřed ženou ze všech Čechů nejvíce, jako jediný postupuje z kvalifikace a těsně vypadává ve čtvrtfinále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fanoušci s kravskými zvonci vytvořili v údolí Müstair vynikající atmosféru

Z velké většiny rétorománsky mluvící publikum ale zajímá jiný lyžař. Majitelé zvonců i všichni ostatní s lesem červených vlajek s bílým helvétským křížem nad hlavami si v údolí už zahaleném do tmy užívají finále. Ale jen do chvíle, kdy místní rodák Dario Cologna upadne – zrovna v momentě, kdy projíždí kolem svého fanklubu, v místě, které nese jeho jméno – ‚Colognův roh‘.

„Ale i čtvrté místo je dobrý výsledek, získal jsem hodně bonusových sekund, celkově jsem druhý a ve čtvrtek poběžím z Cortiny do Toblachu v čelní skupince. Takže si nemyslím, že by mi závod v mém rodném údolí zkazil Tour de Ski, naopak, byl to vydařený den,“ říká Dario Cologna.

Je klukem z plakátu, který visí na všech příjezdových cestách do vesničky Tschierv, kde se závod konal. A jeho fanoušci cestou domů nesli statečně nejen své těžké zvony, ale i porážku svého oblíbence.

„To je přece život, ne? Ale Dario je těsně za Vylegžaninem a před Northugem, takže má dobrou šanci vyhrát Tour de Ski potřetí v řadě. Už se na to těšíme. Uvidíme se ve Val di Fiemme!“ loučí se Fadri Bott, noří se do tmy a za chvíli z něj zbývá jenom typický zvuk údolí Müstair.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme