Běžci na lyžích přepouští své postavení v žebříčku zimních sportů biatlonu

Češi se vrátili z mistrovství světa v klasickém lyžování bez medaile. A běžci bez umístění v top ten v individuálním závodu - nejlepší byl šestnáctý Lukáš Bauer v závěrečné padesátce. Běžci navíc ztrácejí své výsadní postavení v žebříčku zimních sportů, ujímá se ho úspěšný biatlon.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závod mužů na 15km volnou technikou, v popředí český reprezentant Lukáš Bauer

Závod mužů na 15km volnou technikou, v popředí český reprezentant Lukáš Bauer | Zdroj: ČTK

Do jisté je současný neúspěch českého lyžování optickým klamem. Vážně. Za Kateřinou Neumannovou bývala Kamila Rajdlová, ale bez medailí. A výsledky mužů stály také vždy na jednotlivcích. V posledních letech hlavně na Lukáši Bauerovi.

„Na olympiádě jsme neměli téměř žádné jiné výsledky v individuálních startech na distanci než toho Lukáše a říkalo se, jak je to výborné. Dneska Lukáš nezajezdil na mistrovství světa tak, jak jsme si představovali, a podle toho se to pak hodnotí,“ říká trenér Miroslav Petrásek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Běžci na lyžích nemají výsledky, pozornost fanoušků se tak postupně přesouvá k biatlonu

S tím, že se mu šampionát nepovedl, souhlasil i Lukáš Bauer. Na vině byla absence formy zaviněná i dlouhou léčbou zranění a tréninkovým výpadkem. U Martina Jakše totéž, plus nemoci z této sezony. Ale on je ten pokles zaviněný i něčím obecnějším, objektivním a lehce vysvětlitelným.

„Generace Lukáše Bauera, Jirky Magála a Martina Koukala trochu stárce, v dobách své největší slávy předváděli lepší výkony.“

Tým také hledá řešení, jak konečně uzdravit Martina Jakše, Aleš Razým potřebuje ještě chvilku ke špičce a mladíci začínají ve Světových pohárech výsledky o hodně níže než třeba kdysi Bauer s Koukalem.

Biatlon si u fanoušků vybojoval pozornost, respekt a uznání

Číst článek

„Mě to neděsí, prostě to tak je a nic moc s tím nenadělám. Myslím, že se snažíme připravovat se, jak to jde nejlépe, ale holt disciplína, která byla zvyklá na medaile, bude muset chvíli počkat, než zase dorostou další,“ říká reprezentační kouč Miroslav Petrásek.

A ten růst lze těžko urychlit. Vytrvalost se jinak než dlouhodobým tréninkem nezíská, a ne každý má předpoklady pro sprint. Tragická je situace u žen, kde je schopná závodit ve Světovém poháru jediná Eva Vrabcová-Nývltová.

Mistrovství světa v biatlonu 12. února v Novém Městě na Moravě, trénink mužů. Na snímku je Ondřej Moravec. | Foto: ČTK

A co říká Miroslav Petrásek na to, že biatlon je momentálně lepší a v Česku asi i populárnější než běh na lyžích? Je mu dost na to, aby se z toho hroutil.

„Vždycky naše diváky přestanou zajímat závody, kde naši závodníci nejezdí o bednu. A je jedno, jestli to budou dálkové běhy, kde budeme vyhrávat, nebo to bude kolová, kde budeme mistři světa a novináři o tom budou moct krásně napsat. Já přeju všem těm sportům, které jsou teď nahoře, aby tam vydržely co nejdéle, aby se o nich pak nemuselo psát takhle,“ vystihl situaci trenér běžců na lyžích Miroslav Petrásek.

Tomáš Kohout, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme