Běžci na lyžích v sobotu vstoupí do Světového poháru

Nejen českým běžcům na lyžích zítra začne sezóna Světových pohárů.  Mezinárodní lyžařská federace není spolek hazardérů a protože obvykle jinde v Evropě nelze v tuto dobu nalézt sníh, začíná se v norském Beitostoelenu. Češi už jsou na severu pár týdnů a zdálo by se, že si to tam v rámci možností užívají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běh na lyžích | Foto: Torino 2006

Tradiční místo závěrečného soustředění na tzv. prvním sněhu pro letošek česká reprezentace vynechala. Žádné finské Muonio, ale švédská Bruksvallarna. A proč? Třeba aby to bylo blízko do třetí Skandinávské země, jak říká trenér týmu mužů Miroslav Petrásek.

„Jednak kvůli cestování, a pak je to blíž sem, do Beitostoelenu, kde se pojede Světový pohár. Určitě tam hrála svou roli i finanční otázka, lyžování je tu velice dobré, podmínky jsou také velice slušné. Takže pokud bych měl něco měnit, tak snad jen to, že jsme bydleli dva kilometry od trati a museli jsme dojíždět."

Přehrát

00:00 / 00:00

Běžci na lyžích zítra vstoupí do Světového poháru

Ale ono by se chtělo dodat, že ty dva kilometry na trať by se daly vzít v rámci  rozcvičky během, ne?

„Ono by to bylo během rakových 15 až 20 minut, ale byl tam docela velký výškový rozdíl. Bydleli jsme na takovém hezkém místě nad tratěmi, v moc hezkém hotýlku, ale to sjíždění a dobíhání bylo trošku horší," popisuje trenér Miroslav Petrásek.

Lyžaři si pochvalují skvělé počasí

Opusťme ale Švédksko a přesuňme se - my tedy virtuálně - do Norska. Jak je v dějišti úvodního Světového poháru sezóny?

„Čerstvě napadlý sníh, teploty kolem nuly, takže takzvané „mejdlo", ideální podmínky na klasiku na mikro-kontakt. Předpověď na zítra je taková, že by mělo být jasno, kolem nuly. Tratě jsou pěkně připravené, sněhu je tady moc. Takže by řekl takové příjemné počasí, pokud do toho nezačne poprchávat," popisuje idylku reprezentační trenér Miroslav Petrásek.

I on se na začátek sezóny těší, samotným závodníkům ale závidět nemusíte. Čeká je náročných 15 kilometrů volně, jako úvodní měření sil ve Světovém poháru. A kouč od nich očekává po testovacím závodu hodně dobré výkony a umístění.

„Po tom startu v Bruksvallarně, kdy jsme jeli velmi slušný závod, doufám, že jsme připravení tak, aby nejlepší, to znamená Martin Koukal a Jirka Magál, mohli bojovat o tu první patnáctku a Milan Šperl a Dušan Košíček se určitě porvou o body, to znamená výsledek do třicátého místa."

Tolik tedy k běžcům. Ženy budou pochopitelně závodit také, čeká je 10 kilometrů volně.

Tomáš Kohout, Martin Hlucháň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme