Běžec na lyžích Cologna dokázal, že hora občas přijde k Mohamedovi

Vrcholoví sportovci jsou novodobým druhem kočovníků, obráží zápasy, turnaje nebo závody po celém světě a doma se často neukážou. Jen málokterému z nich se poštěstí tohle kočování převrátit naruby, ale běžec na lyžích Dario Cologna to dokázal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dario Cologna | Foto: Reuters

Až dosud jezdil on po světě, aby mohl startovat v závodech Světového poháru. Dnes zavítá závod Světového poháru k němu domů a olympijský vítěz bude při třetí etapě Tour de Ski hostitelem. V údolí Müstair, rétorománské části Švýcarska.

„Tenhle roh, to je hudební i praktický nástroj našich hor. Pastevci si tady ve Švýcarsku dodnes dávají alpským rohem signály z jednoho kopce na druhý. My na něj hrajeme ve městech po celém světě a předvádíme naši kulturu. Dneska ale naše skupina hraje tady doma pro našince i návštěvníky,“ říká Ruedi Birchler a předvádí i zvuk, který roh vydává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Švýcarské údolí Müstair hostí závod seriálu Tour de Ski

Stojím na náměstí snobské perly rétorománské části Švýcarska Svatého Mořice a dívám se, jak demontuje svůj alpský roh, skládá ho do vaku a míří na policejní stanici. Nikoli za narušování veřejného pořádku, ale za prací, je totiž šéfem místních policistů.

Jeho krajan Dario Cologna bude dnes odpoledne o několik údolí severněji pracovat a šířit kulturu rétorománského regionu zároveň. Fanoušci běžeckého lyžování upřou zrak na jeho rodné údolí Müstair.

„Je to příjemné pozvat soupeře a kamarády k sobě domů. Jsem rád, že mé údolí může hostit takový závod. Ukazuje to, že Švýcarsko znamená ve světě běžeckého lyžování stále víc a víc. A myslím, že to bude povedená akce,“ libuje si olympijský vítěz z Vancouveru, který je v současnosti zřejmě nejznámějším nositelem rétorománské kultury, která tady na východě Švýcarska stále přežívá.

Rétorománština je úředním švýcarským jazykem, přestože jí mluví jen asi 50 000 lidí. Na úřadech v Bernu, Ženevě nebo Curychu se s ní sice nedomluvíte, ale děti ve Val Müstair mají první tři roky výuku jenom v rétorománštině. A pro Daria Colognu to platilo taky.

„Je to jedinečný jazyk a je dobré umět řeč, které rozumí jenom málo lidí. Třeba můj reprezentační kolega Curdin Perl taky mluví rétorománsky, a když chceme něco tajně probrat, bavíme se v našem mateřském jazyce a nikdo nám nerozumí, to je dobré,“ říká Dario Cologna, hlavní postava dnešní třetí etapy Tour de Ski.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme