Běžec na lyžích Martin Jakš věří v elitní patnáctku na Tour de Ski

Rok se s rokem sešel a ve skiatlonu v Oberstdorfu byl v rámci Tour de Ski nejlepším českým běžcem na lyžích znovu Martin Jakš. Tentokrát se sice nedostal na stupně vítězů jako loni, ale i osmé místo s dojezdem pět sekund za vítězným Norem Northugem posunulo Jakše celkově na osmnáctou pozici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Jakš - Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

"Jsem spokojený, i loni se mi tady jelo výborně. Doufám, že mě to nakopne do dalších závodů," řekl po závodu Martin Jakš.

Povedlo se vám jednou získat rychlostní prémii. Nepomýšlel jste na větší počet?

Uvažoval jsem o tom, ale nakonec jsem je vynechával schválně. Držel jsem se sice vpředu, ale nechtěl jsem jezdit na ně, měl jsem trochu obavy z toho, abych tu dvacítku vydržel. Věděl jsem, že se to bude v závěru trhat a nechtěl jsem ztratit hlavně tam. Bonusové sekundy sbírali opravdu ti nejlepší a ti jsou už hodně vzdálení.

Od letoška se rychlostní prémie rozdávají na trati, nikoli v cíli. A hned deseti závodníkům místo třem, jak tomu bylo ještě loni. Souhlasíte s touhle změnou?

Uvidíme, jak to bude v dalších závodech, jestli to bude ještě divácky zajímavější. Mně osobně ta změna nijak nevadí, dneska jsem ty prémie vynechával. Po závodu jsem si říkal, jestli nebylo lepší jednu nebo dvě zkusit, ale ono je to opravdu složité. Když člověk chce, aby ta prémie za něco stála, je potřeba ji vyhrát a získat 15 bonusových sekund. V mém případě by to stálo dost sil.

Konvoj Tour de Ski se stěhuje z Německa do Itálie, seriál se láme do druhé poloviny. Jak ji máte rozjetou podle svého vlastního pocitu, když se podíváte na výsledky?

Zrovna jsem to tady chvilku studoval (smích). S dvěma závody v Oberstdorfu jsem spokojený, v Oberhofu jsem chtěl jet lépe. Věřím tomu, že se postupně probojuju výš.

Zatím jste celkově osmnáctý, takže tu elitní patnáctku, do které jste se chtěl vejít, máte pod kontrolou ...

No, úplně pod kontrolou ne. Sice na dosah, ale i za mnou je hodně lidí, rozdíly nejsou velké. Další závod je pětka klasicky, ta by mi snad mohla vyhovovat. Budu se samozřejmě snažit a doufám, že bych se do té patnáctky mohl dostat.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme