Běžkař Bartoň získal první body ve Světovém poháru. Na úvod Tour de Ski obsadil 27. místo

Běžec na lyžích Jan Bartoň obsadil na úvod Tour de Ski 27. místo ve sprintu volnou technikou ve Val Müstair a poprvé v kariéře bodoval ve Světovém poháru. Zbývajících sedm českých reprezentantů skončilo v kvalifikaci. První etapu sedmidílného závodu vyhráli suverénně Rus Sergej Usťugov a Švédka Stina Nilssonová.

Martin Jakš při štafetě na mistrovství světa ve Falunu

Martin Jakš při štafetě na mistrovství světa ve Falunu | Foto: Svaz lyžařů ČR

Bartoň ve Švýcarsku měsíc před sedmadvacátými narozeninami zajel patnáctý čas v kvalifikaci a zajistil si nejlepší výsledek v kariéře, jímž dosud bylo 35. místo z Düsseldorfu 2011. Ve čtvrtfinále už český sprinter na soupeře nestačil a dojel s více než třísekundovou ztrátou na posledním šestém místě.

Další čtyři čeští běžci skončili v jediném sprinterském závodu letošní Tour v kvalifikaci. Dušan Kožíšek obsadil 46., adept na celkový výsledek Martin Jakš 53., Michal Novák 55. a Petr Knop 62. pozici.

Mezi ženami byla nejvýš Petra Nováková, které na 34. příčce k postupu chyběly dvě a půl sekundy. Karolína Grohová a Kateřina Beroušková obsadily v konkurenci 64 závodnic 59. a 63. místo.

Oba vítězové Usťugov a Nilssonová vyhráli kvalifikaci a nejrychlejší byli i v následných třech vyřazovacích jízdách. Usťugov navázal na tři týdny staré vítězství ze sprintu volně v Davosu a o více než dvě sekundy za sebou nechal druhého Itala Federica Pellegrina.

Třetí skončil norský běžec Finn Haagen Krogh před krajanem Martinem Johnsrudem Sundbym, jenž udělal čtvrtým místem důležitý krok k plánované obhajobě celkového vítězství na Tour.

Také Nilssonová si připsala druhou výhru v sezoně po triumfu v klasickém sprintu v Ruce. Za sebou nechala norské trio Maiken Caspersen Fallaová, Heidi Wengová a Kathrine Rolsted Harsemová.