Běžkařský matador Lukáš Bauer se ve štafetě v Novém Městě potkal s mladými českými nadějemi

České běžecké lyžování čeká na své znovuzrození. Potvrdil to i víkendový Světový pohár v Novém Městě na Moravě a dnešní štafetové závody. Oba vyhrály favorizované norské týmy. Zatímco české ženy skončily v hodně inovované sestavě desáté, omlazená štafeta mužů dojela jedenáctá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer po doběhu Zlaté lyže | Foto: Jan Kodet

Dva bronzoví medailisté z olympijské štafety z Vancouveru a dva mladíci teprve nakukující do závodů Světového poháru. V tomhle složení vyrazila ta nejsilnější možná ze tří štafet českých mužů. Rozjížděl ji zkušený Martin Jakš, ale i po svém úseku zůstal realistou.

„Do závodu jsme šli s tím, aby každý podal svůj dobrý výkon. Nechci znehodnocovat výkon mlaďochů, ale nedalo se očekávat, že bychom útočili na umístění na pódiu,“ řekl po závodě Martin Jakš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká mužská štafeta dojela v závodě Světového poháru v Novém Městě na jedenáctém místě

Jeho slova se ukázala jako trefná analýza. Ostatně, jiná ani být nemohla. Lukáš Bauer se po zdravotní pauze teprve vrací k závodění. Cítil se sice lépe než v sobotu na trati 15 kilometrů volnou technikou, ale pořád je spíše mezi rekonvalescenty a na trati se místy i trápil.

„Hlavní je pro mě spíš snaha nepokazit to zbylým třem úsekům. Štafeta se samozřejmě skládá ze čtyř výkonů. A jakmile jeden vybouchne, tak nemáte šanci na dobrý výsledek,“ vysvětloval důležitost výkonů na jednotlivých úsecích Lukáš Bauer.

A Lukáš Bauer nevybouchnul, teprve devatenáctiletému Michalu Novákovi, absolutnímu nováčkovi na Světovém poháru, předával štafetu v kontaktu se soupeři. Mladík Novák ztratil jen jednu pozici a na konečném jedenadvacátém místě dokončil závod Petr Knop. Ten byl rád za zkušenosti a start v jedné štafetě se zkušenými olympioniky. Tohle totiž nováčka popožene.

„Rozhodně nás to povzbudí. Vidíme, jak závodí ti, kteří toho hodně v životě dosáhli. Rozhodně jim to nechcete zkazit, aby na vás nebyli naštvaní. Jsem hrozně rád, že se toho můžu zúčastnit,“ nešetřil chválou Petr Knop.

Bauer se vrátil do SP v Novém Městě: Forma je nulová, ale bojoval jsem

Číst článek

Právě Knop a další mladíci by měli co nejvíc zabrat. Jinak totiž české běžecké lyžování dopadne na dno. V jedenadvaceti letech patří mezi talenty. Měl by dostat čas, ale toho je při pohledu do výsledků individuálních závodů hodně málo.

„V běžeckých velmocích Rusku nebo Norsku už v mém věku vykukují jedinci, kteří dokážou závodit s těmi nejlepšími. Doufám, že se toho taky dočkám a trochu jim také zatopím pod kotlem,“ plánuje si Petr Knop.

Bez Evy Vrabcové-Nývltové a s uzdravující se Petrou Novákovou je ale v podobné pozici také tým českých běžkyň, který skončil na desátém místě.

Tomáš Kohout, Stanislav Zbyněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme