Biatlon si u fanoušků vybojoval pozornost, respekt a uznání

Podruhé v řadě se čeští klasičtí lyžaři vrátili z mistrovství světa bez medaile. Kdysi výstavní český sport je v krizi a na jeho místo se dere biatlon. Ten v této sezoně prorazil jak výsledkově, tak i organizačně a v neposlední řadě také mezi fanoušky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství světa v biatlonu, 9. února, Nové Město na Moravě, sprint žen na 7,5 kilometru. Na snímku je Anastasia Kuzminová ze Slovensnka. | Zdroj: ČTK

Nejen fanoušky na mistrovství světa v Novém Městě biatlon nadchl. Dostal se do podvědomí veřejnosti, úšklebky o sportovním ‚kočkopsu‘ nebo myslivcích na lyžích jsou asi definitivně pryč.

„Znám ty začátky, když Česká televize začala něco přebírat, byli jsme někde na sledovanosti sto tisíc,“ vzpomíná prezident Českého svazu biatlonu Václav Fiřtík.

A teď? Alespoň na tři minuty si nějaký závod světového šampionátu pustily v České televizi skoro dva miliony a 200 tisíc lidí, mužská štafeta předčila ve sledovanosti dokonce i šlágr fotbalové Evropské ligy mezi Spartou a Chelsea. A z českých reprezentantů se staly hvězdy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Biatlon získal na popularitě, i díky výborným výsledkům českých závodníků na MS a ve Světovém poháru

„Jo no, doma v Letohradě mě zastavovali lidi. Jednou jsem jel někde kousek na kole a pokřikovali na mě úplně cizí lidi, gratulovali my. Koho jsem potkával, bylo vidět, že to lidi sledují a že biatlon zanechal hodně velkou stopu. Samé kladné reakce,“ usmívá se čerstvý vítěz závodu Světového poháru Ondřej Moravec.

Právě on přispěl k prozatím jediné české medaili této sezony z mistrovství světa v zimní olympijské disciplíně a také počtem deseti umístění na stupních vítězů ve Světovém poháru je biatlon v českém měřítku rekordní. Ale to ještě nemusí znamenat, že se mezi tuzemskými zimními sporty stane hegemonem.

Běžci na lyžích přepouští své postavení v žebříčku zimních sportů biatlonu

Číst článek

„Samozřejmě bychom chtěli přilákat i mládež, vytěžit to z toho zájmu, ale bohužel je biatlon omezený tím, že střelnice je velký problém, přechovávání zbraní to samé. Samozřejmě se to dá dělat zezačátku se vzduchovkou, ale je tam to, že se do toho musí i rodiče trochu vložit, protože nemůžeme podporovat všechny. Zbraň stojí kolem čtyřiceti tisíc, ta nejlepší pro mládež, a to je doopravdy šupa,“ říká Václav Fiřtík.

Biatlon - grafický profil sportovní disciplíny | Foto: ČTK

Tereza Jelínková, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme