Biatlonista Vítek na olympiádu nepojede, zradila ho záda

Reprezentant v biatlonu Zdeněk Vítek potvrdil svou pověst smolaře. Jednou jeho terče sestřelil jeden ze soupeřů a po zazátkování ho diskvalifikovali, jindy běžel víc trestných okruhů, než musel. Měl i hodně zdravotních problémů a ty ho připravily o účast na pátých olympijských hrách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistrovství světa v biatlonu, 8. února, Nové Město na Moravě, oficiální trénink mužů. Na snímku je Zdeněk Vítek. | Zdroj: ČTK

„Nemohl jsem se nominovat, protože mám prasklou ploténku s výhřezem,“ ví o hlavním důvodu Zdeněk Vítek. To je ale jen vrchol jeho potíží.

Poprvé se záda ozvala už v šestnácti letech. Střídavě bolela a přestávala bolet. Dokud ve dvaatřiceti letech nezačal zkušený závodník pořádně cvičit a posilovat. Od té doby měl zhruba tři roky klid.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na problémy se zády se Zdeňka Vítka ptal Jan Suchan

"Najednou to začalo fungovat. Záda nebolela a šlo to až do letošního jara, kde jsme hráli florbal a při nějaké brzdě jsem cítil, jak mě klaplo v zádech,“ vzpomíná na obnovení potíží biatlonista.

Se zraněním pracoval, ale bolest už nikdy úplně neodezněla. Místy to sice bylo lepší, zvlášť po zásahu fyzioterapeuta Pavla Koláře a při menší zátěži, ale při závodech začala záda znovu protestovat.

V prvním startu této sezóny ještě pomohl v Östersundu české smíšené štafetě k vítězství, ale pak už to nešlo a na začátku roku Vítek zavolal trenérovi Ondřeji Rybářovi, že svůj boj vzdává. Pavel Kolář ho ale ještě přiměl to zkusit, jenže nic se nezměnilo. Proto dal šanci na Soči definitivně sbohem.

Bolest omezuje nejen při závodění

„Myslím, že umím potlačit bolest a zabojovat, ale někde je hranice, kdy si člověk řekne dost,“ lituje Vítek. Jeho zklamání je o to větší, že problémy vyvrcholily právě v olympijské sezóně, na jejímž začátku navíc cítil formu.

Záda ale sportovce neomezují jen při biatlonu. Nevydrží třeba ani delší dobu sedět a cesta autem za týmem do Anterselvy mu dala pořádně zabrat. Na konci cesty si musel každých třicet minut dopřát přestávku.

Nyní stojí šestatřicetiletý biatlonista před rozhodnutím, zda jít na operaci a případně pokračovat v kariéře. „Musím si na to udělat nadhled a z toho něco vznikne. Třeba to bude něco úplně jiného,“ vyhlíží budoucnost Zdeněk Vítek.

Jan Suchan, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme