Biatlonistka Soukalová se raduje ze třetího vítězství v řadě

Biatlonistka Gabriela Soukalová má v závěru letošní sezóny fantastickou formu. V Chanty Mansijsku si v závodě s hromadným startem připsala třetí vítězství během jediného víkendu. Ruské biatlonové středisko tak opouští se stoprocentní úspěšností. Všechny závody, do kterých se zde česká závodnice postavila, skončily jejím vítězstvím. Letošní ročník Světového poháru tak zakončila ve velkém stylu.

Gabriela Soukalová zvítězila také ve třetím závodě Světového poháru v ruském Chanty Mansijsku | Zdroj: ČTK

Závod, který probíhal za vydatného sněžení, se pro českou reprezentantku vyvíjel dobře od samého začátku. První dvě položky vleže zvládla bez chyby a pohybovala se v přední pětičlenné skupině.

Čistě zvládla Soukalová také střelbu vestoje. Po první z nich ji sice díky rychlejšímu střílení unikla na rozdíl 16 vteřin Ukrajinka Semerenková, vítězka dvou předešlých závodů ji však ještě před závěrečnou zastávkou na střelnici dostihla.

00:00 / 00:00

Trenér českých biatlonistek Jindřich Šikola byl příjemně překvapen zlatým hattrickem Gabriely Soukalové na SP v Chanty Mansijsku

Také čtvrtá střelba byla v podání Gabriely Soukalové bezchybná, na rozdíl od Vity Semerenkové, která musela na jedno trestné kolo. V tu chvíli vedla Češka o patnáct vteřin před Francouzkou Dorinovou-Habertovou a mířila do cíle závodu pro zlatý hattrick z finále Světového poháru.

V cíli čítal rozdíl mezi českou a francouzskou závodnicí jedenáct vteřin. Další prvenství třiadvacetileté biatlonistky nesmírně potěšilo, ale zároveň také šokovalo trenéra Jindřicha Šikolu.

„Musím říct, že to je pro závodníky, pro trenéry a pro všechny veliké překvapení. Nečekal jsem, že je Gábina schopná tady třikrát za sebou vyhrát. To je, myslím si, něco neskutečného, takže euforie je ohromná,“ říká spokojeně trenér Šikola.

Druhá česká biatlonistka Veronika Vítková obsadila velice slušnou 20. příčku. Na rozdíl od Soukalové však nedokázala bezchybně zastřílet a připsala si čtyři nepřesné zásahy.

Závěrečný díl Světového poháru tak jen podtrhl fantastickou sezónu českého biatlonu, který v letošní sezóně zaznamenal strmý vzestup vzhůru po stránce jak výsledkové, tak především díky Mistrovství světa v Novém Městě na Moravě také divácké.

„Je to velká paráda. Myslím si, že biatlonového diváka jsme celou sezónu přiváděli do varu. A tohle bylo vyvrcholení,“ dodává Jindřich Šikola.

Gabriela Soukalová obsadila v celkovém hodnocení Světového poháru šesté místo, Veronika Vítková je celkově šestnáctá. Královnou letošní sezony se stala Norka Tora Bergerová.

České biatlonisty zradila střelba

Mezi muži vyhrál suverénně Francouz Martin Fourcade, oba čeští reprezentanti skončili na hranici první a druhé desítky. Šlesingr (10.) i Moravec (12.) se připravili o lepší výsledek třemi chybami na střelnici.

Bez nich by mohli bojovat o stupně vítězů. Časové odstupy od druhého Rakušana Landentingera byly totiž do 45 sekund, objet jeden trestný okruh trvá necelou půlminutu.

V konečném hodnocení Světového poháru obsadil Ondřej Moravec 12. a Michal Šlesingr 21. pozici. Už dříve rozhodl o svém triumfu Martin Fourcade.

Finále SP v biatlonu v Chanty Mansijsku (Rusko)

Ženy - závod s hromadným startem (12,5 km): 1. Soukalová (ČR) 38:22,4 (0 tr. okruhů), 2. Dorinová-Habertová (Fr.) -11,2 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -22,9 (2), 4. Viluchinová (Rus.) -26,9, 5. Vita Semerenková (Ukr.) -27,5 (1), 6. Gasparinová (Švýc.) -51,9 (1), 7. Dahlmeierová (Něm.) -54,2 (1), 8. Glazyrinová (Rus.) -1:22,5 (1), 9. Henkelová (Něm.) -1:36,4 (3), 10. Eckhoffová (Nor.) -1:42,8 (3), ...20. Vítková (ČR) -2:54,4 (4).

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. Bergerová (Nor.) 1234, 2. Domračevová (Běl.) 924, 3. Henkelová 856, 4. Dorinová-Habertová 843, 5. Mäkäräinenová 834, 6. Soukalová 800, ...16. Vítková 511, 79. Tomešová 17, 92. Zvařičová (všechny ČR) 7.

Muži - závod s hromadným startem (15 km):
1. M. Fourcade (Fr.) 41:51,4 (1 tr. okruh), 2. Landertinger (Rak.) -13,9 (1), 3. Svendsen (Nor.) -17,3 (1), 4. Burke (USA) -17,6 (1), 5. Eder (Rak.) -18,4 (1), 6. S. Fourcade (Fr.) -18,6 (2), 7. Bö (Nor.) -20,5 (2), 8. Šipulin -30,9 (1), 9. Garaničev (oba Rus.) -35,3 (2), 10. Šlesingr -47,7 (3), ...12. Moravec (oba ČR) -58,6 (3).

Konečné pořadí SP (po 26 závodech): 1. M. Fourcade 1248 b., 2. Svendsen 827, 3. Landertinger 715, 4. Fak (Slovin.) 709, 5. Birnbacher (Něm.) 691, 6. Usťugov (Rus.) 677, ...12. Moravec 603, 21. Šlesingr 476, 50. Vítek 127, 56. Soukup 87, 100. Jánov (všichni ČR) 2.

Tomáš Kohout, Mirko Vasić, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít