Biatlonistky Norska vyhrály na MS štafetu i po špatném rozjezdu, Češky byly desáté

Česká štafeta biatlonistek na světovém šampionátu v Novém Městě na Moravě sahala po úsecích Veroniky Vítkové a Gabriely Soukalové na medaili, pak se ale propadla na 10. příčku. Triumfovalo kvarteto Norska, před Ukrajinou a Itálií.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová

Česká biatlonistka Gabriela Soukalová | Foto: Jan Kodet | Zdroj: Český rozhlas

Na první střelecké položce vleže poslala Vítková čtyři perfektní rány na terč, poslední sice netrefila, ale k nápravě stačilo pouze jedno dobití. Na okruhu se česká reprezentantka běžecky zvedla a díky přesné rychlopalbě vestoje odjížděla druhá za Polkou Palkovou se ztrátou 2 desetin sekundy.

Favorizované Norky se propadly až na 17. místo, protože Fenneová musela na trestný okruh. V cílové rovince Veronika Vítková zafinišovala a dovezla českou štafetu biatlonistek na průběžně prvním místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s biatlonistkou Gabrielou Soukalovou po štafetovém závodě

Gabriela Soukalová se sice nechala polskou závodnicí Magdalenou Gwizdonovou předjet, ale zůstávala s ní v těsném kontaktu. Na střelnici obě chybovaly, ovšem Češka na trestné kolo nemusela, přesto se propadla těsně za Rusko a Slovensko, které mělo na těchto úsecích Zajcevovu a Kuzminovou.

Trio biatlonistek se poté střídalo na čele skupinky a zvyšovalo svůj náskok před pronásledovateli. Na trati a hlavní tribuně se tísnilo 27 tisíc diváků a hnalo českou reprezentantku dopředu. Ta také přijela na položku vestoje první, musela sice opět jednou dobíjet, ale její konkurentky chybovaly více.

A tak Soukalová odjížděla po 4 střelbě na prvním místě 9 sekund před Ruskou a 13 před třetí Italkou Gontierovou. Náskok rodačky z Jablonce nad Nisou se ještě zvětšoval a na předávce činil takřka 12 sekund před Slovenskem a Ruskem, v závěsu se držela Itálie.

Šéftrenér českých biatlonistek Šikola bere umístění ve štafetě do 8. místa

Číst článek

Taktika Jindřicha Šikoly, dát na své nejlepší svěřenkyně na první dva úseky, tak zatím vycházela. Landová sice v běhu lehce ztrácela, ale udržela se ve vedoucí skupince. Přesná střelba potvrdila její 3. pozici a příslušnost k zatím nejrychlejším biatlonistkám, když opouštěla stadion 4 sekundy za vedoucí Itálií a 2 za druhým Ruskem.

Na okruhu se aktuálně první trojice opět držela pohromadě a tak rozhodovala “stojka“. Ta se Landové hrubě nepovedla, čtyřikrát netrefila terč a po absolvování trestného okruhu byla na průběžné 9. příčce více jak tři čtvrtě minuty za první Ukrajinkou Domračevovou.

Na posledním štafetovém úseku se na čelo propracovala Němka Andrea Henkelová, která po sedmé střelbě kvůli jedné minele byla s malou ztrátou za Ukrajinkou Pidhrushnou. Finišmanka české reprezentace Barbora Tomešová s jednou opravou figurovala na 10. místě.

Mezitím se tiše prokousávaly vpřed Norky, které Tora Bergerová před poslední zastávkou na střelnici dotáhla na stupně vítězů za Německem a Ukrajinou. Z boje o medaile vypadla chybující Henkelová. Naopak do čela se posunula Itálie zásluhou Karin Oberhoferové, následovaná Ukrajinou a právě Norskem.

Norský tým se raduje v cíli, čelem je Tora Bergerová | Foto: ČTK

Tora Bergerová neměla v běhu na trati konkurenci a tak svoje znatelně vyčerpané soupeřky rychle předjela, v každém kopci ještě zvýšila frekvenci a zvyšovala svůj náskok. Ten v cíli narostl na sedm sekund před Ukrajinou a třetí dojely Italky. Barbora Tomešová protnula cílovou pásku jako desátá.

Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Ženy - štafeta (4x6 km):

1. Norsko (Fenneová, Flatlandová, Solemdalová, Bergerová) 1:08:11,0 (1 tr. okruh + 9 dobíjení), 2. Ukrajina (Džymová, Vita Semerenková, Valj Semerenková, Pidhrušná) -7,0 (0+5), 3. Itálie (Wiererová, Gontierová, Ponzaová, Oberhoferová) -11,6 (0+4), 4. Rusko -29,0 (0+7), 5. Německo -30,9 (0+11), 6. Francie -36,7 (0+13), ...10. ČR (Vítková, Soukalová, Landová, Tomešová) -2:54,7 (2+10).

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme