Biatlonová legenda Bjoerndalen nemá s motivací problém, po Soči ale asi skončí

Hodně jeho soupeřů ještě ani nebylo na světě, ale on už závodil. Když vyrůstali, stal se Ole-Einar Bjoerndalen jejich vzorem, pak kamarádem i parťákem na trénink. O víkendu přidal norský biatlonista přidal do své ohromující statistiky další vítězství v závodu Světového poháru. A to mu brzy bude 39 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biatlon v Novém Městě na Moravě. Ole Einar Björndalen | Zdroj: ČTK

Ole-Einar Bjoerndalen soupeřil na druhém úseku štafety o první místo s Ondřejem Moravcem. A byl lepší, než jeho o 10 let mladší soupeř, který mu pak vysekl poklonu. Když přišel Ole-Einar Bjoerndalen s dalšími třemi členy norské štafety mezi novináře, působil klidněji než rozčepýření mladíci. Ale stejně mezi ně zapadl.

„Generace se při mé kariéře mockrát měnily. Ale jsem s tím smířený, baví mě to s nimi. I na pokoji jsem s jedním mladíkem, bývá to vždycky ten nejmladší z týmu. Tomu je teď 19. I ostatní jsou v pohodě. Také tvrdě trénují, nemají to jen díky talentu,“ řekl Ole-Einar Bjoerndalen v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál. A přiznal, že ho mladíci kolem něj ženou za úspěchy.

„Hodně mě motivuje to, že jsem s nimi a taky si myslím, že se můžou něco naučit ode mě. A teď máme dobrou partu, je to fajn,“ libuje Ole-Einar Bjoerndalen. A přiznám se, že jsem se musel zeptat, jak dlouho že to dělá biatlon. Nějak jsem nezaznamenal tento sport, aniž by v něm nefiguroval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Norská biatlonová hvězda Ole-Einar Bjoerndalen stále drží s mladíky krok

„Myslím, že skoro 19 nebo 20 let ve Světovém poháru. Začal jsem pořádně trénovat ve 12. Je to pořád stejné, nemění se to. Musím to dělat pořádně, trénovat tvrdě a zůstat zdravý. To je nejdůležitější. Když budu pořád zdravý, budu pořád ve špičce,“ říká 121. násobný vítěz - tedy v součtu olympiád, mistrovství světa a Světového poháru.

Tolik jenom ke zdůvodnění, proč nám Ole-Einar Bjoerndalen slouží jako prototyp úspěšného, dlouhověkého sportovce. V národním týmu je o tři roky déle, než jeho krajan Vetle Christiansen na světě.

„Myslím, že v biatlonu můžete závodit hodně dlouho. Když máte motivaci, dá se pokračovat třeba do čtyřicítky. Ani ta není problém. Musíte být maximálně motivovaný. Pak tam není potíž.“

Skončí po OH v Soči opravdu?

No a jestli do 40, pak tedy už jenom rok. „Ano, do 40, pak se uvidí. Ale myslím že toho po Soči nechám.“ Jestli vám přijde kariéra Ole-Einara Bjoerndalena jako souvislá idylka vyplněná sběrem medailí všeho druhu, pak i on vám řekne, že ne vždycky se mu tak dařilo.

„Poslední dva roky to bylo opravdu těžké. Kvůli několika nemocem, nachlazením a zranění zad to loni bylo hodně náročné. Teď jsem ale mohl pořádně trénovat. Rád dávám tělu zabrat a pak jsem ve špičce.“ U sportovců zkrátka umírněný masochismus vede ke špičkovým výkonům.

Tomáš Kohout, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme