Biatlonová unie svolává kvůli ruskému dopingu mimořádný kongres

Mezinárodní biatlonová unie (IBU) reagovala na tlak biatlonistů a rozhodla se kvůli ruské dopingové kauze svolat mimořádný kongres. Stane se tak ještě před mistrovstvím světa v Hochfilzenu, které začne 9. února. IBU to uvedla den po mimořádné schůzce svého vedení během Světového poháru v Anterselvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anterselva | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Samotní biatlonisté vyzvali Mezinárodní biatlonovu federaci k ráznějšímu boji proti dopingu. Trojice Michal Šlesingr, Martin Fourcade a Lowell Bailey sepsala petici, kterou podepsalo 157 sportovců a 56 trenérů z 26 zemí.

„Svolání mimořádného kongresu považuji jen za první krok k tomu, aby se biatlon očistil. Mezinárodní biatlonová unie k němu sáhla zřejmě proto, aby předešla dalším protestům. Velký podíl na svolání kongresu mají samotní závodníci. Bez jejich postoje by ke svolání mimořádného kongresu nedošlo,“ řekl ČTK šéf českého svazu Jiří Hamza.

Po sobotním zasedání IBU oznámila, že s ruským svazem kvůli podezření z dopingu formálně zahájila řízení. Ruský svaz se má k tomu, jakou roli hrál v údajném státem řízeném dopingovém systému, vyjádřit do 5. února.

Tím vedení unie příliš neuspokojilo autory petice, kteří ještě během vysvětlování funkcionářů opustili sál. Šéf IBU Anders Besseberg dosud argumentoval tím, že antidopingová pravidla se budou moci případně změnit až na řádném kongresu v létě roku 2018 v Poreči. Dnes ráno však IBU podle všeho pod tlakem sportovců rozhodla o svolání mimořádného kongresu.

Elitní biatlonisté se bouří. Klíčová rozhodnutí v dopingové kauze byla znovu odložena

Číst článek

„Výkonná rada IBU plně chápe a podporuje iniciativu sportovců zpřísnit pravidla pro členské federace a jednotlivé sportovce za antidopingové prohřešky. Aby mohla být nová pravidla zavedena co nejrychleji, svolává výkonná rada IBU mimořádný kongres, aby změny pravidel mohly platit už před MS v Hochfilzenu,“ uvedla IBU.

Svolání mimořádného kongresu přivítal jeden z iniciátorů petice Fourcade. „Sportovci a já jsme velmi spokojeni s tímto rozhodnutím a faktem, že byly vyslyšeny naše požadavky,“ uvedl lídr Světového poháru po pátém místě v dnešním závodu s hromadným startem. „Ale teď už nechci na téma dopingu ztratit ani slovo,“ dodal Francouz.

Výzva biatlonistů a funkcionářů, mezi nimiž aktivně vystupuje i šéf českého svazu Jiří Hamza, byla reakcí na druhou zprávu Světové antidopingové agentury (WADA), podle níž se organizovaný doping v Rusku týkal i 31 biatlonistů.

V prosinci byly předběžně suspendovány Olga Viluchinová a Jana Romanovová, které už ukončily kariéru. Pokud by jim byl doping prokázán, dodatečně by se mohly posunout na pódium v závodu štafet na olympijských hrách v Soči původně čtvrté Češky.

Prezident biatlonové unie Anders Besseberg | Foto: (C) Český biatlon Petr Slavík

Proti zbylým 29 nejmenovaným ruským biatlonistům zahájila IBU formálně řízení a v sobotu oznámila, že 22 případů bylo zastaveno kvůli nedostatku důkazů. Vyšetřování ostatních sedmi stále probíhá.

IBU také čelila kritice za to, že navzdory doporučení WADA po první takzvané McLarenově zprávě o ruském dopingu udělila loni v září pořadatelství mistrovství světa 2021 Ťumeni.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme