Biatlonový křišťálový glóbus získal Bö, Šlesingr celkově 9.

Norský biatlonista Tarjei Bö vyhrál poprvé v kariéře celkové hodnocení Světového poháru. Rozhodl o tom poslední závod sezony, závod s hromadným startem v Oslo, ve kterém domácí talent skončil 8. Jeho největší rival a krajan Emil Hegle Svendsen sice zvítězil, k celkovému triumfu mu ale pět bodů chybělo. Michal Šlesingr obsadil 28. příčku, a v konečném pořadí se tak propadl na 9. pozici. I ta je však nejlepším umístěním českého biatlonisty v historii.

Biatlonista Michal Šlesingr při závodě SP v Oberhofu, kde skončil na třetím místě | Zdroj: ČTK

Závod s hromadným startem na Holmenkollenu je stále jediným, ve kterém Michal Šlesingr triumfoval ve Světovém poháru. To bylo před třemi lety, teď mohl na tento úspěch ve stejném místě a ve stejné disciplíně navázat. V úvodu dokonce celé pole táhnul, jenže na první položce jako jediný dvakrát chyboval a šancím na solidní výsledek byl konec.

Od té doby minul Šlesingr ještě čtyřikrát a na žádném mezičase neprojel na lepší než 28. pozici. Ta mu patřila také v cíli.

Nejblíže k vítězství měla po poslední střelbě v závěrečném klání sezony domácí legenda Ole Einar Björndalen. Nejúspěšnější biatlonista historie vedl ještě sedm set metrů před cílem o 16 sekund před dvojicí Usťjugov - Svendsen. V posledním stoupání se před něj ale oba závodníci přehnali, a Björndalen tak obsadil až třetí místo. Vyhrál Svendsen.

Obhájci křišťálového glóbu to však k dalšímu triumfu v celkovém pořadí nestačilo. Tarjei Bö získal o pět bodů víc, a to i díky tomu, že na rozdíl od svého staršího krajana absolvoval všechny závody. Třetím mužem této sezony je Francouz Martin Fourcade. Ten sedmou pozicí v Oslo přišel o malý křišťálový glóbus za "masáky", který připadl Svendsenovi.

Michal Šlesingr si vinou 28. příčky od dvě místa pohoršil. Z dosavadního sedmého klesl na deváté, o 15 bodů ho předehnal Švéd Ferry a o dva Rakušan Sumann. Pro Šlesingra je to první umístění v elitní desítce v životě, dosud byl nejlépe 16. v sezoně 2006/2007.

Závod mužů s hromadným startem v Oslo (15 km):
1. Svendsen (Nor.) 39:07,65 (2 tr. okruhy), 2. Usťjugov (Rus.) -0,4 (1), 3. Björndalen (Nor.) -10,0 (1), 4. Sumann (Rak.) -23,4 (2), 5. Peiffer (Něm.) -35,7 (2), 6. Ferry (Švéd.) -36,7 (1), 7. M. Fourcade (Fr.) -47,6 (3), 8. Bö (Nor.) -55,2 (4), 9. Stephan -1:00,6 (1), 10. Graf (oba Něm.) -1:04,9 (2), ...28. Šlesingr (ČR) -4:10,9 (6).

Konečné pořadí závodů s hromadným startem: 1. Svendsen 244, 2. M. Fourcade 230, 3. Bö 211, 4. Usťjugov 149, 5. Hofer (It.) 148, 6. Peiffer 143, ...12. Šlesingr 120, 42. Soukup (ČR) 26.

Konečné pořadí SP: 1. Bö 1110, 2. Svendsen 1105, 3. M. Fourcade 990, 4. Peiffer 735, 5. Čerezov (Rus.) 711, 6. Greis (Něm.) 707, ...9. Šlesingr 592, 44. Soukup 192, 51. Moravec 117, 66. Holubec 66, 70. Vítek (všichni ČR) 47.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít