Björgenová si doběhla pro čtvrté zlato, čeští skokané skončili sedmí

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová je absolutní jedničkou mistrovství světa v klasickém lyžování ve Val di Fiemme. Dnes ovládla klasickou třicítku s hromadným startem a doběhla si pro čtvrtou zlatou medaili na šampionátu. Eva Vrabcová-Nývltová byla 26. Sdruženářský závod dvojic ovládli Francouzi Lacroix a Lamy Chappuis, český pár Dvořák, Churavý obsadil 8. místo. Čeští skokané na lyžích skončili v soutěži družstev na velkém můstku sedmí.

Marit Björgenová vybojovala na MS čtvrté zlato

Marit Björgenová vybojovala na MS čtvrté zlato | Zdroj: Reuters

Björgenová si ve Val di Fiemme pověsila na krk zlato už v klasickém sprintu a skiatlonu, navíc vyhrála s reprezentačními kolegyněmi také štafetu. Stejně jako vloni v Oslu tak byla nejzářivější hvězdou světového šampionátu.

00:00 / 00:00

Reportér Českého rozhlasu Tomáš Kohout se ve Sportžurnálu zamyslel nad neúspěchy českých reprezentantů na mistrovství světa v klasickém lyžování

Ještě v polovině závodu bojovala o medaile šestice závodnic, jenomže po dvou jeho třetinách už bylo jasné, kdo si rozdělí medaile, a bojovalo se jen o jejich hodnotu. V posledním stoupání odpadla Johaugová a boj o zlato zbyl na Björgenovou a Kowalczykovou. Norská běžkyně si ale další triumf nenechala vzít a polskou sokyni přespurtovala. Třetí skončila Therese Johaugová z Norska.

Jediná česká zástupkyně na startu Eva Vrabcová-Nývltová začala na čelo startovního pole ztrácet už krátce po startu a nakonec skončila na 26. místě s téměř devítiminutovou ztrátou.

Česká dvojice sdruženářů skončila osmá, družstvo skokanů sedmé

Závod dvojic v severské kombinaci ovládli Francouzi Sébastien Lacroix a Jason Lamy Chappuis před rakouskou a německou dvojicí. Čeští reprezentanti Miroslav Dvořák a Pavel Churavý se ze šestého místa po skokanské části propadli na osmou pozici.

Nebýt stříbra ze závodu na velkém můstku, měl by trojnásobný vítěz Světového poháru Jason Lamy Chappuis stejně skvostnou bilanci jako Norka Björgenová. Spolu se závodem na středním můstku a štafetou totiž vybojoval na světovém šampionátu ve Val di Fiemme celkem tři zlaté medaile.

Sdruženář Miroslav Dvořák na mistrovství světa ve Val di Fiemme | Foto: Reuters

Francouzi byli po skoku čtvrtí, ale brzy dostihlii vedoucí německou dvojici. O medaile pak soupeřili s Rakušany a Japonci. V předposledním úseku nastoupil Lacroix a Lamy Chappuis si už vítězství vzít nenechal. Dvořák s Churavým v běžecké části od startu nestíhali tempo soupeřů a předjeli je Američani a Italové.

Soutěž družstev na velkém můstku vyhráli skokané Rakouska. Druhé místo obsadilo Německo, bronz brali Poláci. Čeští skokani na lyžích Roman Koudelka, Lukáš Hlava, Jakub Janda a Jan Matura skončili sedmí.