Boulařka Nikola Sudová zahájila ve Finsku sezonu čtvrtým místem

Ve finském středisku Ruka dojela Nikola Sudová v úvodním závodu Světového poháru v paralelní jízdě v boulích čtvrtá. Na sjezdovce, kde se před sedmi lety stala vicemistryní světa, prohrála v malém finále o bod s Japonkou Aiko Uemuraovou. Prvních sto bodů za vítězství si na konto připsala Heather McPhieová z USA.

Boulařka Nikola Sudová

Boulařka Nikola Sudová | Foto: ČRo

Sudová postoupila z páteční kvalifikace až jako devátá, nedařilo se jí na spodních skocích a na nejrychlejší hodně ztrácela. V sobotních vyřazovacích jízdách ale skákala lépe, porazila dvě soupeřky a prohrála až v semifinále s pozdější vítězkou. O bronz se utkala s Uemuraovou a prohrála o bod.

Česká rerpezentntka před sezonou odložila poprvé ortézu ze zraněného kolena z ledna 2010, s nímž pak závodila na olympiádě ve Vancouveru, a vyhlásila útok na stupně vítězů. Dnes skončila třicetiletá boulařka z Jablonce těsně za nimi. Druhá Češka Tereza Vaculíková nedokončila kvalifikační jízdu.

Při neúčasti olympijské šampionky a obhájkyně glóbu v SP Hannah Kearneyové, jež si v říjnu zlomila dvě žebra, vyhrála její krajanka McPhieová. Druhá skončila v závodě provázeném lehkým sněžením Kanaďanka Justine Dufourová-Lapointeová. Prvním mužským vítězem v nové sezoně je obhájce celkového prvenství v seriálu Kanaďan Mikael Kingsbury.

Sjezdu ve Val Gardeně vládli outsideři, vyhrál Nyman

Američan Steven Nyman se stal nečekaným vítězem sjezdu Světového poháru ve Val Gardeně. V náročných podmínkách, které si vynutily zkrácení trati a měly vliv zejména na výkony první poloviny šedesátičlenného pole účastníků, triumfoval s vysokým startovním číslem 39.

Třicetiletý Nyman vyhrál v SP už podruhé, předtím se mu to povedlo před šesti lety rovněž ve Val Gardeně. Na stejném místě pak v roce 2008 skončil dosud naposledy v elitní desítce (9.) a od té doby i vinou opakovaných zranění na větší úspěch čekal, když využil lepšících se podmínek na trati a zvítězil s náskokem 19 setin před další senzací závodu Rokem Perkem ze Slovinska.

Úvodní závod SP v akrobatickém lyžování v boulích v Ruce (Finsko) - paralelní jízda:

Muži: 1. Kingsbury, 2. Bilodeau (oba Kan.), 3. Cota (USA).
Ženy: 1. McPhieová (USA), 2. J. Dufourová-Lapointeová (Kan.), 3. Uemuraová (Jap.), 4. Sudová, ...Vaculíková (obě ČR) nedokončila kvalifikaci

Závod SP v sjezdovém lyžování ve Val Gardeně (Itálie):

Muži - sjezd:
1. Nyman (USA) 1:28,82, 2. Perko (Slovin.) -0,19, 3. Guay (Kan.) -0,24, 4. Jansrud -0,40, 5. Svindal (oba Nor.) -0,45, 6. Heel (It.) -0,50, 7. Osborne-Paradis (Kan.) -0,54, 8. Van Heek (Niz.) -0,59, 9. Varettoni (It.) -0,68, 10. Roger (Fr.) a Ganong (USA) oba -0,73

Průběžné pořadí SP (po 11 z 36 závodů): 1. Svindal 585 b., 2. Ligety (USA) 408, 3. Hirscher (Rak.) 380, 4. Jansrud 311, 5. Mölgg (It.) 224, 6. Marsaglia (It.) 209, ...105. Krýzl (ČR) 6
Pořadí sjezdu (po 3 ze 9 závodů): 1. Svindal 225, 2. Jansrud 139, 3. Guay 116, 4. Innerhofer (It.) 104, 5. Nyman 100, 6. Paris (It.) 93

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít