Boulařka Sudová vyrukuje na soupeřky se skokem, který ji už jednou zradil

Nikole Sudové se kdysi přezdívalo slečna Helikoptéra. Je pravda, že tato lyžařská akrobatka stále létá po celém světě a skok, po kterém se jí tak začalo říkat, předvádí pořád. Před olympijskou sezónou ale česká boulařka našla i jeden staronový, jímž hodlá zaujmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová představuje olympijskou kolekci pro Soči | Zdroj: ČTK

Pozornost na sebe strhne v každém případě. Stejně jako když se fotografům předváděla i ve zbrusu nové kolekci oblečení, na které se i sama podílela. O bílou- olympijskou - ovšem nešlo.

"Jde o moji prvotní kolekci. Podílela jsem se na ní hlavně proto, abych v ní mohla závodit, aby splňovala vše, co potřebuju. Mám ráda barvy a podle toho kolekce taky vypadá," usmívá se.

Přehrát

00:00 / 00:00

O módě, nových skocích a zdraví natáčel s Nikolou Sudovou reportér ČRo Tomáš Kohout

Rozhodčí ale jistojistě Nikolu Sudovou na svahu nepřehlédnou. Na bílém sněhu jim své triky bude předvádět fialovo-žlutý papoušek. O pestrých veselých lyžích ani nemluvně.

Její sportovní cíl ale zůstává stále stejný. Sjet boulovatou trať co nejrychleji, s koleny u sebe a jen při možných skocích je co nejvíce oddálit. Zvládla by ale na lyžích provaz?

"Asi ne, to bych se roztrhla. Takovému skoku se říká duffy, jde ale o hodně starou školu," přibližuje.

Okouzlit hodlá něčím jiným. V létě i na sněhu pilovala skoky, které hodlá předvést nejen v úvodu Světového poháru ve finské Ruce. Sestava je to i částečně umělecká, podobně jako u krasobruslení hraje roli subjektivní dojem rozhodčích.

"Je třeba minimálně rok či dva, aby si to člověk zažil. Pak je důležité předvést to v závodě, aby si rozhodčí zvykli," vysvětluje Nikola Sudová.

Rozhodčí chce nachytat na dvojí metr

První trik se jmenuje dvojitá helikoptéra s krosem, druhý zní ještě složitěji: off-axis d-spin. Nikola Sudová se ho snažila vysvětlit tak, že opsala prstem válec nejprve vodorovně a pak svisle, ale zajímavý je skok něčím jiným.

"Jde o skok, který jsem skákala už v Turíně, body jsem za něj tehdy nedostala. Nyní se k němu po osmi letech znovu vracím," vysvětluje Nikola Sudová a věří, že teď už jí rozhodčí za skok "zaplatí".

"Čtyři, pět let po Turíně ho začala skákat americká závodnice Heather McPhie a body najednou dostala, takže buď rozhodčí vyspěli a začali za něj dávat body, nebo je dostala prostě proto, že je Američanka. Ke skoku se tedy trochu vracím i proto, že buď body dostanu taky, nebo nás potopím obě."

Zraněné koleno už vyléčila

Zdraví Nikole Sudové zatím drží. Před minulou olympiádou ve Vancouveru ale také vše vypadalo výtečně, něž si pak vážně poranila koleno.

"Musím zaklepat, drží. Se vším jsme spokojení, ortézu jsem vytáhla, jen když jsem ji dávala do baťohu. Od té doby jsem ji na noze neměla a doufám, že to tak zůstane," věří boulařka Nikola Sudová před začátkem své už čtvrté olympijské sezóny.

Tomáš Kohout, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme