Brandsdal a Kowalczyková vyhráli sprint na úvod SP, Češi neprošli kvalifikací

Klasický sprint na úvod Světového poháru běžců na lyžích v rámci zahajovací série Mini Tour ovládli Nor Eirik Brandsdal a Polka Justyna Kowalczyková, Češi ve finském středisku Ruka nepostoupili z kvalifikace. Nejblíže byla účasti ve čtvrtfinále ženské kategorie Karolína Grohová, která na poslední postupující ztratila půl sekundy.

Justyna Kowalczyková z Polska na Tour de Ski

Justyna Kowalczyková z Polska na Tour de Ski | Zdroj: Reuters

Brandsdal ve finálové jízdě v závěrečném finiši porazil vítěze kvalifikace Rusa Antona Gafarova a Švéda Teodora Petersona. Petter Northug, obhájce křišťálového glóbu pro celkového vítěze Světového poháru, skončil jedenáctý.

Nejlepší z českých mužů byl 35. Aleš Razým, kterému postup do čtvrtfinále unikl o půl sekundy. Další Češi skončili za osmou desítkou, včetně 104. Lukáše Bauera, u kterého se postup mezi nejlepší třicítku nepředpokládal. Na přední pozice by měl šestatřicetiletý závodník útočit v následujících dvou disciplínách víkendového programu.

Mezi ženami slaví vítězství na úvod Světového poháru Polka Justyna Kowalczyková, která ve finále triumfovala před druhou Američankou Randallovou a třetí Němkou Hermmannovou. Jen těsně neprošla do vyřazovacích jízd dvaatřicátá Karolína Grohová, Eva Vrabcová-Nývltová skončila 60., Petra Nováková obsadila 67. příčku.

Úvodní závody SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko) - sprint klasickou technikou (1,4 km):

Muži: 1. Brandsdal (Nor.) 2:40,7, 2. Gafarov (Rus.) -0,1, 3. Peterson (Švéd.) -0,1, 4. Hattestad (Nor.) -3,0, 4. Krjukov (Rus.) -4,2, 6. Poltoranin (Kaz.) -12,8, ...35. Razým, 71. Horyna, 84. Kožíšek, 91. Jakš, 104. Bauer, 116. Horčička, 125. Magál (všichni ČR) všichni vyřazeni v kvalifikaci.
Ženy: 1. Kowalczyková (Pol.) 3:06,1, 2. Randallová (USA) -1,7, 3. Herrmannová (Něm.) -2,9, 4. Šapovalovová (Rus.) -3,6, 5. Brunová-Lieová (Nor.) -7,4, 6. Ingemarsdotterová (Švéd.) -11,6, ...32. Grohová, 60. Vrabcová-Nývltová, 67. Nováková (všechny ČR) všechny vyřazeny v kvalifikaci.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít