Byla úžasně statečná žena, vzpomíná na Áju Vrzáňovou krasobruslařská rozhodčí Olga Žáková

Jedna z největších osobností světového krasobruslení Ája Vrzáňová zemřela náhle v 84 letech. Jako na velkou osobnost nejen sportovního, ale i společenského života na ni vzpomíná mezinárodní rozhodčí a uznávaná krasobruslařská expertka Olga Žáková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ája Vrzáňová, bývalá krasobruslařka | Foto: Tomáš Novák

V Československu si fanoušci Áji Vrzáňové moc dlouho neužili. Po svém druhém titulu v roce 1950 v Londýně měla problémy s tehdejším státním vedením, zůstala v emigraci a domů se mohla vrátit až v roce 1989.

„V roce 1949 jsem měla jet do Ruska a učit tamější děti, jenže maminka s tatínkem by zůstali v Praze,“ prozradila později jeden z důvodů, proč z britské metropole nezamířila zpět do Čech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Áju Vrzáňovou vzpomínala v Ranním interview krasobruslařská expertka Olga Žáková

„Byla to úžasně statečná žena, velice houževnatá a ctižádostivá. Jako malou holčičku mě pomáhala učit kličky, byla milá a všímavá,“ vzpomíná Olga Žáková.

Tehdejší velký zájem o krasobruslení pak mezi Čechoslováky odstartovala právě Ája Vrzáňová. „Pro nás všechny, kdo po válce začínal, byla velkým vzorem,“ potvrzuje Olga Žáková.

Poprvé od emigrace slavné kolegyně se Olga Žáková s Vrzáňovou dostala znovu do kontaktu v roce 1982 ve Spojených státech, kam odjela soudcovat závody. Zavolala jí během zastávky v New Yorku. „Měla obrovskou radost. Říkala, že jsem první krasobruslařka, která se ozvala,“ popisuje.

Po roce 1989 se Ája Vrzáňová pravidelně vracela do České republiky. Už po svém odchodu do zahraničí ale zjišťovala, jak si vede zdejší krasobruslení.

Áje Vrzáňové učarovala hudba

„Sledovala například Petra Barnu. Moc mu tenkrát přála bronzovou olympijskou medaili z Albertville. Zajímala se i o dění hudební, byla tak založená. Její tatínek byl vynikající violoncellista. Když přijela, chodila na koncerty a do divadel,“ přibližuje Olga Žáková zájmy Áji Vrzáňové.

Nejčastěji se obě ženy potkávaly u ledu. Ale byl to právě koncert, kam plánovaly společně zajít. „Bohužel už k tomu nedojde,“ mrzí Olgu Žákovou.

Jiří Chum, Štěpán Pokorný, Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme