Čechokanaďan Žídek si u českých biatlonistů rychle zvyká. Líbí se mu, že může zkoušet novinky

Jsou to malinké drážky, které byste možná ani nepostřehli. Přitom rozhodují o tom, jak rychle Koukalové, Vítkové nebo Moravcovi pojedou lyže. Drážkám se říká struktury a na skluznicích je českým biatlonistům na speciálním stroji brousí nový šéf servismanů Čechokanaďan Tomáš Žídek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O lyže českých biatlonistů se po Danielo Müllerovi stará Tomáš Žídek | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

I když je týmová dodávka dost velká, neobvyklá oranžová mašina nejde přehlédnout. Měří zhruba dva a půl metru na šířku a je metr a půl vysoká.

Nahoře jsou dva pásy, lyže se posouvá z jednoho na druhý a mezitím uprostřed přejede po kamenném válci. Na něm je diamantem vybroušená struktura, která se na lyži přenese.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veškeré nastavení se přizpůsobuje sněhovým a klimatickým podmínkám a také jednotlivým dějištím biatlonového Světového poháru

„Tahle mašina je celá ovládaná počítačem. Dá se říct, že umožňuje milion možností, a to jako fakt. Je potřeba na to mít počítač, aby měl člověk vše pod kontrolou a mohl si ukládat data,“ vysvětluje Tomáš Zídek.

Veškeré nastavení se přizpůsobuje sněhovým a klimatickým podmínkám a také jednotlivým dějištím biatlonového SP. „Na každém místě, i když je třeba podobné počasí a podobná vlhkost, je sníh jinačí,“ popisuje Žídek.

Světoběžník Žídek: žil v Kanadě, má švédskou manželku a teď šéfuje servismanům českých biatlonistů

Číst článek

Do minulé sezony se čeští biatlonisté spoléhali na struktury vybroušené výrobci lyží a na ty, které ručně dělal bývalý hlavní servisman Danielo Müller. Strojní přípravu přivedl do českého týmu právě jeho nástupce Žídek, který s ní má několikaleté zkušenosti z Kanady.

„Líbí se mi na Česku, že můžu zkoušet novinky. Když se člověk nesnaží zkoušet něco nového a řekne si, že už je to dobré a v pohodě, najednou je někde úplně vzadu,“ myslí si Žídek. To čeští biatlonisté nechtějí připustit, proto najali Tomáše Žídka a zakoupili stroj na struktury, jaký mají i další elitní týmy.

Jan Suchan, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme