Čekají nás testovací orgie, říká k novým lyžím sjezdař Bank

Švýcar Beat Feuz vyhrál nejdelší sjezd sezóny. Právě on byl na čtyři a půl kilometru dlouhé trati na hoře Lauberhorn ze všech alpských lyžařů nejrychlejší a nejšikovnější. Na startu ve švýcarském Wengenu stejně jako loni chyběli Češi. Jeden z nich by tam ovšem v budoucnu velmi rád proháněl favority. Ondřej Bank se chce stále více orientovat na rychlostní disciplíny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezdař Ondřej Bank

Sjezdař Ondřej Bank | Foto: Filip Jandourek

Ale při jeho současném zdravotním stavu a kondici by bylo krajně nezodpovědné, kdyby se postavil na start jakéhokoli sjezdu, natož toho nejdelšího. Proto už před wengenským dílem Světového poháru ukončil sezónu, což mu umožní získat před soupeři náskok pro tu příští.

Týká se to ovšem hlavně obřího slalomu, tedy aktuálně nejsilnější Bankovy disciplíny. Vedení Mezinárodní lyžařské federace totiž poněkud despoticky rozhodlo o zásadní úpravě lyží pro příští závodní zimu a nejlepší český lyžař současnosti bude mít po měsíčním odpočinku ještě stále dost času na testování nového typu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sjezdař Ondřej Bank bude mít na testování nových lyží více času než soupeři, což by pro něj mohlo být výhodou

„Technika a taktika bude jiná. Budeme se snažit využít toho, že sezonu ukončuju teď, celou zimu budeme zkoušet nové lyže a učit se právě novou techniku. Navíc nikdo ty lyže nemá. Budou se vyvíjet nové a nové typy, čekají nás doslova testovací orgie, které nakonec někdo vyhraje. Trochu se zamíchá kartami výkonnosti firem, bude to zajímavé,“ myslí si Bank.

Zajímavé to jistě bude nejen v souboji firem. S prodloužením a zarovnáním lyží se mohou změnit i poměry mezi lyžaři, tedy ve světové špičce obřího slalomu.

„Vepředu jsou lyžaři, kteří budou šikovní vždycky. Někomu ale vyhovuje zavřenější, někomu otevřenější obří slalom. Třeba Hirscher když jede na prudkém, je k neporažení, ale na rovině ho člověk dokáže potrápit,“ uvažuje český sjezdař.

„U nových lyží bude víc rozhodovat hrubá síla než takové to hračičkovství a technika. Pro mě by to mohla být mírná výhoda, protože jsem univerzálnější závodník. Není to u nás jen o drilu a o tom, co nás trenéři naučí, bylo to u nás vždy o nějakém instinktu. Bude pro nás jednodušší si na nové lyže zvyknout,“ věří Ondřej Bank.

Obavy z dopingu

Mluví tím i za svého trenéra a bratra Tomáše, kterému se ovšem plánovaná změna, která má závodníky chránit před zraněními, vůbec nezamlouvá. Bojí se, že může vést až k tomu, že se ve sjezdovém lyžování znovu začne dopovat.

„Logika těch, co o tomhle rozhodli, je založená na tom, že nějaká univerzita sice udělala profesionální výzkum, ale bohužel zaměřený jen na lyže, nikoli už na to, jak se cítí závodník. Měřili jen síly v oblouku. Přišli na to, že když je rádius lyže o něco větší, síly, které třeba lámou kolena, rapidně klesají, stejně jako tlak,“ popisuje Tomáš Bank.

„Vůbec ale nebrali v úvahu, že bude mnohem těžší lyžovat, fyzicky náročnější. Neuvažovali, jestli zase nezačne doping v lyžování. Tohle v potaz nevzali. Změní se úplně i struktura tréninku, protože bude silovější, více na vytrvalost – a já mám vážně strach, že se začne víc dopovat,“ zdůrazňuje Tomáš Bank, k čemu až podle něj může vést špatná interpretace správných výsledků zmíněné studie salcburské univerzity.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme