Češi vzývají na Tour de Ski déšť

Martin Jakš se bude prát s očním zánětem, servisní tým musí vymyslet, jak vyzrát na předpovídaných pět stupňů Celsia nad nulou s deštěm a Lukáš Bauer se chce nechat inspirovat svým loňským výkonem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Jakš - Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba

Taková je situace v českém týmu před sedmou z osmi etap Tour de Ski v běhu na lyžích. Závod na 20 kilometrů klasicky s hromadným startem určí, v jakém pořadí a s jakými rozestupy pojedou lyžaři v neděli vstříc závěrečnému stoupání na horu Cermis.

Zásadní roli může hrát počasí. Italské Val di Fiemme se sice chlubí třemi sty slunečnými dny v roce, ale na víkend, kdy se tu jede Tour de Ski, kupodivu už podruhé za sebou vychází zatažená obloha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Češi vzývají na Tour de Ski déšť

Loni lyžařům padala do stopy směs vody a sněhových vloček, letos je ještě tepleji, a tak se čeká čistý déšť. Možná se tomu budete divit, ale český tým si takové podmínky přeje.

„Já si myslím, že déšť a voda by bylo to výhodné, protože tam se dá jet z prvního místa a voda je to, co by nám mělo vyhovovat. Ta pozice prvního není tak složitá a může se jet. Myslím si, že jsme na to většinou velice dobře namazali a Lukáš na to má i výborné lyže. Tam uvidíme, co Rosignolli připravili, protože vlastně od té doby, co Jakšík přestoupil, nebyla žádná voda,“ odhaduje trenér Miroslav Petrásek.

Obě jeho ovečky by z deštivého počasí mohly těžit. Lukáš Bauer by ho chtěl využít k tomu, aby stejně jako loni roztrhal startovní pole, ujel a díky bonusům za rychlostní prémie likvidoval ztrátu, kterou má letos na první místo více než dvouminutovou. Ovšem na druhého Hellnera, který má k dobru necelou minutu, si troufá.

Stejně jako loni

„Pokud bych předvedl výkon jako loni na dvacítce, tak by to reálné bylo. Podmínky si moc přát nemůžu, mělo by být nějakých plus šest a pršet. Hlavně potřebuju, abych měl výborné lyže. Potom si myslím, že je možné přemýšlet o tom, že ta klasika by se mi mohla zase povést a teď jde o to, že nejen že se mi musí povést, ale musí se mi povést o kus lépe než ostatním,“ plánuje Bauer.

O devět míst, ale jen o deset sekund lepší než třináctý Bauer je v celkovém pořadí čtvrtý Martin Jakš. Ten kvůli očnímu zánětu vynechal páteční trénink, ale v Tour pokračuje a závod na 20 kilometrů klasicky s hromadným startem by mu měl typologicky vyhovovat.

„Nerad bych to zakřikl. Uvidíme, jaké bude počasí a jaké budou lyže. Hlásí, že bude možná pršet, takže to bude asi zajímavé,“ říká Martin Jakš. Mužský závod začne ve středisku Lago di Tesero o půl jedné, ženská desítka klasicky o tři hodiny později.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme