Česká nátura je podle Krause skikrosu hodně nakloněná, přesto talenty chybí

Skikros si lidé v Česku spojí vlastně jenom s jediným jménem - Tomáš Kraus. Osmatřicetiletý lyžař se stal dvakrát mistrem světa a čtyřikrát ovládl celkové hodnocení Světového poháru. V posledních třech sezónách se mu ale nedařilo úplně podle jeho představ.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

závody ve skikrossu | Foto: Michal Malý

Tomáš Kraus sice stále končil v celkové klasifikaci Světového poháru do desátého místa a třeba na světovém šampionátu 2011 byl čtvrtý, s tím ale dřívější skoro absolutní král skikrosu nemohl být spokojený.

Jenže důvody nevýrazných výsledků nebyly jen sportovní. Krause limitovaly zdravotní problémy hlavně s koleny. K této sezóně ale v tomhle ohledu zatím říká…

„Opravdu nerad mluvím o tom, že jsem na tom zdravotně dobře, protože pak se člověku většinou něco stane. Ale fakt se cítím opravdu dobře a přijde mi, že trend zdraví je i docela dobrej."

Přehrát

00:00 / 00:00

Skikrosař Tomáš Kraus a jeho sezóna

Jediné potíže měl Tomáš Kraus po náročné přípravě, kdy byl nemocný, pak se ale dostal do pohody. Kromě jediného závodu Světového poháru skončil mezi prvními deseti, naposledy dokonce postoupil do velkého finále, ve kterém skončil čtvrtý.

„Jsou to dva roky, co jsem nebyl ve finále, takže mě to těší, ale ještě víc ten trend. A hlavně způsob jakým jsem schopen těch výsledků dosahovat. Je to velké povzbuzení. Člověk potřebuje impulsy do tréninku, aby mohl zůstat na vysoké úrovni, takže jsem rád.“

Hlavní motivací Tomáše Krause je pro tuhle sezónu mistrovství světa, a také únorový závod Světového poháru v Harrachově. V Česku se totiž pojede po hodně dlouhé době.

Doma se chce konečně ukázat!

„Já prostě vím, co je to za sport a proč ho mám rád, ale budu rád, když lidé u nás se přijdou podívat, jak to vypadá na živo. TV zkresluje a povídání o tom, je úplně něco jiného. Bude to pro mě trochu břemeno, ale zprostředkovat ten zážitek je opravdu lepší a fakt mě to těší, no," prohlásil Kraus, který je rád za závod těch nejlepších na českém území ještě z jednoho důvodu.

„Je tady spousta lyžujících lidí hlavně v alpských disciplínách. I hodně mladých lidí je na cestě vzhůru a kdyby je to oslovilo, bylo by to bezva, protože česká nátura je tomuhle sportu docela nakloněná. Rád bych ještě ve zbytku kariéry někomu pomohl. Chtělo by to najít talenty, které by dokázaly ve světě zabodovat a přesvědčit svět, že je to prostě českej sport," přeje si Tomáš Kraus.

Jakub Kanta, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme