Česká reprezentace lyžařů běžců se v Oberhofu chystá na zledovatělé tratě TdS

Mají na tomhle náročném podniku výbornou reputaci, jsou za nimi výsledky, přesto se čeští běžci na lyžích před začátkem sedmého ročníku Tour de Ski nedomáhají pozice mezi favority sedmidílného seriálu závodů. Mají pro to před prvním závodem v německém Oberhofu dost důvodů. Jejich výprava je nezvykle málo početná a hlavní opory Bauer a Jakš nemají za sebou právě ideální přípravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukáš Bauer (v modrém) v cíli šesté etapy Tour de Ski | Foto: Jan Kaliba

„Myslím, že nějaké starty, které už ostatní mají za sebou, prostě vstup do sezony a umět si hrábnout při závodu, tak to mi ještě schází. Měl jsem skoro měsíc pauzu, udržoval jsem se jízdou na kole, ale pauza prostě byla.“

Martin Jakš stojí na rozbředlém a teď už zase přimrzajícím sněhu před servisní buňkou českého týmu a přemýšlí o tom, jak zvládne první závod po dlouhých devíti měsících. Chronická zlomenina žebra už ho sice při sportování neomezuje, ale ztratil kvůli ní závěr původně plánované přípravy a zmeškal začátek sezóny, který tak pro něj nastane v sobotu o půl třetí odpoledne tady v Oberhofu.

Lukáš Bauer sice i přes táhnoucí se problémy se svalem do sezóny vstoupil, ale vynechal americké turné, a tak se do rytmu vracel před Vánoci v závodech nižších kategorií Na Horních Mísečkách a na německé straně Krušných Hor tedy skoro doma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyhlídky české bežecké reprezntace před Tour de Ski mapova v Oberhofu Jan Kaliba

„Potřeboval jsem se rozjet. V top formě stoprocentně nejsem, ale na druhou stranu na tom nejsem nijak špatně, abych během Tour de Ski nebyl schopen předvést nějaký dobrý výsledek. První trénink tady v Oberhofu jsem absolvoval na hodně, hodně ledovaté trati. Trochu jsem balancoval a mám hodně velký respekt z jedné zatáčky. Jsem zvědav, jak to na zítra upraví. Nerad bych se tam vypotácel do lesa,“ spřádá plány Lukáš Bauer.

Poprvé po letech si vzhledem k okolnostem nedává český reprezentant v běhu na lyžích za cíl umístění mezi nejlepšími třemi. Reprezentační trenér Miroslav Petrásek by za jeho úspěch považoval desátou a lepší pozici, ale úplně dokonalý přehled o formě nejlepšího českého běžce na lyžích nemá. Český tým se totiž před Vánoci připravoval na rakouském ledovci bez Bauera.

„S Lukášem jsme se domluvili, že přece jen je straší ale zato zkušený závodník. Momentálně nejsem jeho osobním trenérem a on se chtěl připravovat na Božím Daru, i když to nebylo domluvené, tak jsem mu vyhověl, ale samozřejmě bych ho radši viděl na přípravě s týmem. Vždy když jsme přijeli ze střediska Tauplitz na závody, tak jsme jezdili dobře. Lukáš se takhle rozhodl a já věřím, že dobře a předvede dobré výsledky.“

4 muži běžci a 1 žena

Miroslava Petráska tedy chápejme spíše jako trenéra zbytku českého týmu, který vedle Lukáše Bauera pro letošní ročník Tour tvoří zmíněný Martin Jakš a pak už jen trojice Jiří Magál, Aleš Razým.

Eva Vrabcová-Nývltová v národním týmu osiřela, a tak jeho ženská část neexistuje a jediná dáma mezi reprezentanty spadá také pod trenérská křídla Miroslava Petráska a do jeho mužské družiny, pro kterou to bude oživení, ale žádný zvláštní režim jejího fungování se nechystá.

„(smích) Má tady manžela coby servismana týmu. Doufám, že jak Eva tak všichni ostatní závodníci, kteří tady jsou, předvedou výsledky, na které se bude dát dívat.“ Eva Vrabcová-Nývltová s tím začne v sobotu ve 13:15, mužský prolog má start ve 14:30.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme