Česká smíšená štafeta vybojovala hned na úvod domácího MS v biatlonu bronz

Světový šampionát v biatlonu v Novém Městě na Moravě začal pro české barvy výborně. Smíšená štafeta ve složení Vítková, Soukalová, Soukup a Moravec hned v úvodní disciplíně MS brala bronz. Před vyprodanou 18tisícovou Vysočina Arenou triumfovalo Norsko před druhou Francií.

Třetí místo české štafety na MS v Novém Městě na Moravě, zleva Jaroslav Soukup, Veronika Vítková, Gabriela Soukalová a Ondřej Moravec v cíli | Zdroj: ČTK

Start se Veronice Vítkové tradičně povedl, ale po pár set metrech se před ni protlačila Norka Bergerová, která se svými krajany obhajuje zlaté medaile. Na střelnici s nimi ve skupince dojela ještě Ruska Zajcevová o něco před zbytkem startovního pole. Položka vleže Vítkové ale příliš nevyšla, dvakrát dobíjela a průběžně se zařadila na 12. příčku se ztrátou 13 sekund na Norsko, za kterým se v závěsu drželo Rusko a Francie.

Biatlonovým reprezentacím hrála na slavnostním zahájení MS cimbálovka

Ve druhém okruhu Češka na nejlepší časově ztrácela, ale přesto se prokousávala startovním polem vzhůru. Na druhou střeleckou položku vestoje přijela jedenáctá, jednou musela dobíjet a rázem byla sedmá. Na osamocenou Toru Bergerovou na čele měla Vítková manko takřka půl minuty.

00:00 / 00:00

Reprezetační trenér Ondřej Rybář k zisku bronzu ve smíšených štafetách na MS v biatlonu

Na předávku dojela česká reprezentantka osmá 45 sekund za vedoucím Norskem, Rusko a pak Polsko bylo o dalších 10 sekund zpět. Gabriela Soukalová se hned chytila Němky Gössnerové spolu s Francouzkou Dorin Habertovou dojely na “ležku“. Tam Soukalová jednou minula a odjížděla sedmá.

Na stadionu v Novém Městě na Moravě byla před střelbou vleže na druhém úseku smíšené štafety nejrychleji Solemdalová, ale neudržela za sebou Rusku Vilukhinovou. Bezchybná položka vestoje vynesla Soukalovou na pátou příčku.

Na trať třetího úseku vyjížděl jako první Rus Šipulin, pak Nor Boe následováni Polskem s Slovenskem. Jaroslav Soukup ztrácel na 6. místě skoro půl minuty. Brzo se na průběžně třetí pozici protáhl Francouz Boeuf a vedoucí skupinka se rozdělila až na střelnici. Z té se jako vedoucí závodník vydal Francouz.

Biatlonistka Vítková tlak před startem MS v Novém Městě na Moravě necítí

Soukup své soupeře dojížděl a díky přesné ruce vleže byl sice šestý, ale na medaili už Čechům scházelo jen 10 sekund, navíc byli v závěsu za Poláky a Slováky. Ty během svého druhého okruhu setřásl a od vedoucího tria se nevzdaloval, musel tak čekat na zaváhání soupeřů. Boe a Šipulin rychlopalbou pronásledovatelům unikl, ale Soukup na třetího Francouze měl už jen šestisekundové manko.

V posledním okruhu Soukupovi došly síly a začal ztrácet. Ondřej Moravec tak vyrážel na trať čtvrtý. Norský finišman Svendsen měl před Rusem Malyškem k dobru 12 sekund, třetí Francouz Martin Fourcad, vedoucí muž Světového poháru, ztrácel půl minuty. Dalších deset sekund zpět byl český reprezentant.

Moravcova stíhací jízda

Po sedmé střelbě okupovali první příčku stále Norové o 20 sekund před Francií. Zaplněné tribuny ale sledovaly spíše výkon českého závodníka, který ani jednou neminul a dostal se na bronzovou příčku. Náskok před čtvrtou Itálií tak činil takřka 6 sekund. Rus Malyško musel na trestný okruh a z pátého místa ztrácel na Moravce 20 sekund.

Na čele se ani po stojce nic neměnilo. V souboji o třetí příčku Moravec zabojoval, diváci na stadionu ho hodně hlasitě odměnili, a odjížděl před posledním běžeckým úsekem třetí s náskokem 23 sekund před Itálií.

Bronzová štafeta biatlonistů byla po dojezdu plná emocí. Postupně hovoří Vítková, Soukalová, Soukup, Moravec

Norská smíšená štafeta se potřetí v řadě mohla v cíli radovat ze zisku titulu, druhá skončila Francie a bronz za velkého jásotu tribun brala Česká republika.

„Před takhle zaplněnou tribunou a z převážné většiny českými fanoušky to je něco neskutečného. Špatně se to popisuje, ale zážitky jsou to ohromné, jsou zážitky na celý život. Do půlky čtvrtého úseku jelo 12 štafet v jedné minutě, což je ve štafetě stále možnost bojovat o pódium. Pak už se to pro nás rýsovala na nejlepších šest. Že Ondra Moravec finiš zvládl takhle, za to mu patří můj obdiv. Je to nádherný,“ liboval si reprezentační trenér Ondřej Rybář.

Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Smíšená štafeta (2x6 km a 2x7,5 km):

1. Norsko (Bergerová, Solemdalová, Bö, Svendsen) 1:12:04,9 (0 trestných okruhů + 4 dobíjení), 2. Francie (Brunetová, Dorinová Habertová, Boeuf, M. Fourcade) -20,0 (0+8), 3. ČR (Vítková, Soukalová, Soukup, Moravec) -32,3 (0+5), 4. Itálie -58,4, 5. Slovinsko -1:07,1 (0+6), 6. Rusko -1:26,5 (1+9).

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít