České rychlobruslení znovu ukázalo svou sílu. I bez vlastní haly

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila v italském Collalbu titul evropské šampiónky ve víceboji. Není ale jediná, kdo drží prapor českého sportu. Karolína Erbanová například o víkendu triumfovala v závodě na 500 metrů a v hodnocení šampionátu skončila desátá. Je přitom s podivem, jak si české závodnice vedou v porovnání s konkurencí, když stále v České republice postrádají halu pro rychlobruslení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otázka vybudování haly pro rychlobruslení je prakticky na denním pořádku. Martina Sáblíková sbírá jednu medaili za druhou. Stále přitom musí za přípravou do zahraničí.

„Když vidím, že se nacházejí prostředky na další fotbalová hřiště nebo hokejový stadion, tak mě to mrzí. Protože rychlobruslení podává už pět skvělé výkony let a nic se neděje, všem je to jedno,“ stěžuje si trenér Petr Novák. Muž, který Martinu Sáblíkovou dovedl na absolutní vrchol. Tedy ke dvojnásobnému zlatu na olympiádě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Pavel Petr si povídal s trenérem M. Sáblíkové a nutnosti postavit v ČR rychlobruslařskou halu

„Na olympiádě se jako republika chlubíme, že jsme uspěli. My jsme uspěli, byli jsme nejúspěšnější v historii. Ale díky komu? Tři medaile získala Martina a kdyby je nezískala, tak jsme odjeli s třemi bronzovými medailemi.“

Úspěšný kouč tak neustále bojuje hned na několika frontách. Podle jeho slov by přitom ona hala nemusela stát jen ve Velkém Oseku. Nabízí se i jiná místa. Petr Novák navíc věří, že i přes ekonomickou krizi reálná šance stále existuje.

„Tím, že je krize končí život? Už se nic nevybuduje? Už prostě půjdeme jen do minusu a končíme? I v krizi se musí stavět domy, musí se pokračovat dál, lidi musí jíst, musí létat letadla. Ale i v krizi, se musí něco v České republice vybudovat a právě rychlobruslařský stadion je to, co v Čechách chybí.“

Právě ve Velkém Oseku by přitom hala měla vyrůst s veškerým zázemím, za půl druhé miliardy korun. Nakonec by ovšem mohla stát i jinde, než na Kolínsku.

„V České republice se už vyskytují takové věci, jako že zrušíme hokej a postavíme rychlobruslařskou dráhu. Teď se nebavím o Oseku, ale o jiných městech, daleko větších,ve kterých by to mohlo být docela zajímavé. Vím o pár z nich, kde by chtěli dráhu postavit a já vím, že odkrytá se postaví za osmdesát až sto miliónů korun a za dalších dvě stě až tři sta se postaví hala.“

Co z toho tedy vyplývá?

„Dneska je to rozjeté tak, že jsou různá místa v republice, kde by se dalo stavět. A ty oblasti by postavily halu za, dejme tomu, pět set miliónů, ne za miliardu a půl. To jsme alespoň na dobré cestě, protože těch hal v České republice může být čtyři až pět, tak to odhaduji já.“

Zatím se ale jedná o běh na dlouhou trať. Na druhou stranu taková hala by nabídla pochopitelné vyžití i dalším sportovcům.

„Jestliže postaví otevřenou dráhu za sto miliónů, tak dávají možnost kolečkářům vystřídat v zimě kolečkové za zimní brusle. Aby školy, které mají v osnově bruslení, mohli chodit bruslit,“ zdůraznil Petr Novák. Konkrétní termín, kdy by se pověstné ledy mohly pohnout, ale zůstává zatím utajen.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme